%100 elektrikli offroad vasıtalarının rekabet edeceği tertemiz bir yarış çabuksu geliyor

%100 elektrikli offroad vasıtalarının rekabet edeceği tertemiz bir yarış çabuksu geliyor

%100 elektrikli offroad araçlarının rekabet edeceği yepyeni bir yarış serisi geliyor Bütün Ebatta Gör

%100 elektrikli yarış arabalarının kıyasıya rekabetine sahne olan Formula E’nin offroad versiyonu olarak nitelendirilen yeni bir yarış çabuksu geliyor. Söz mevzusu yarış serisinde özel üretim elektrikli SUV modellerinin dünyanın en güçlü rotalarındaki rekabetine şahit olacağız.

Extreme E ismi verilen şampiyonanın tanıtımı Goodwood Sürat Şenliği’nde Odyssey 21 adlı prototip vasıtayla beraber yapıldı. Odyssey 21, Extreme E’de yarışacak vasıtaların bir ön gösterimi olarak Goodwood tepesini tırmandı. Yapılan söylemede vasıtadaki şasinin Spark Racing Technology, pil kolisinin ise Williams Advanced Engineering tarafından geliştirildiği belirtildi. Extreme E’de yarışacak ekiplerin bu şasi ve pili kullanmak zorunda olduğu, değişik alanlarda motor ve gövde gibi özelleştirme yapabileceği ifade edildi.

Gelelim Odyssey 21’in söylenen özelliklerine. Niyobyum destekli çelik alaşım şasi üzerine oturtulan vasıta, yükseltilmiş süspansiyonu ve Continental imzalı offroad lastikleriyle dikkat sürüklüyor. 4.3 metre uzunluğa, 1.8 metre yüksekliğe ve 2.2 metre genişliğe sahip olan vasıtanın ağırlığı da 1,632 kg. Başka Bir Deyişle bir Formula E vasıtasının neredeyse iki katı ağırlığa sahip. Henüz bir prototip olan Odyssey 21’in kaputu altında 550 at efor üreten elektrik motoru kullanılıyor. Vasıta bu sayede 0-100 kilometre/s süratlenmesini 4.5 saniyede bitiriyor.

Ayrıca Bkz. “Jaguar, XJ Sedan modelinin elektrikli versiyonunu üreteceğine söyledi”

Extreme E Şampiyonası için prototip testlerinin Eylül ayında başlayacağı belirtildi. Spark Racing Technology’nin önümüzdeki Mart ayında 12 vasıta teslim etmesiyle beraber de grup testlerine başlanacak. Extreme E yarış serisinin 2021 senesinde başlayacağı da gelen bilgiler arasında.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.