121 yaşındaki elektrikli taşıt Amerika Birleşik Devletlerinde sarih artırma ile satılacak

121 yaşındaki elektrikli taşıt Amerika Birleşik Devletlerinde sarih artırma ile satılacak

121 yaşındaki elektrikli araç ABD'de açık artırma ile satılacak Bütün Ebatta Gör

Son senelerde popülerliği gitgide çoğalan elektrikli taşıt teknolojisi kulağa yeni bir kavram gibi gelebilir. Fakat elektrikli vasıtaların geçmişi bundan çok daha daha öncekine, 1800’lü senelerin başına kadar uzanıyor. 1898 model Riker Electric de tarihteki ilk elektrikli vasıtalardan bir tanesi ve yakın zamanda tertip edilecek bir sarih artırma ile satılacak.

Andrew L. Riker tarafından geliştirilen vasıtayı özel kılan sadece elektrikli olması değil. 121 yaşındaki Riker Electric aynı zamanda şimdiye dek yaşamda kalan en daha önceki vasıtalardan biri. Yaşamda kalan diyoruz, zira rastgele bir onarım görmeden orijinalliğini gözeten taşıt bunca seneye karşın hala çalışır gidişatta. Söz mevzusu taşıtın 65 kilometre/s sürate çıkabildiği ve 80 kilometre erime sahip olduğu söyleniyor.

121 yaşındaki elektrikli araç ABD'de açık artırma ile satılacak Bütün Ebatta Gör

Bazı müzayedecilerin “şimdiye dek üretilen en ehemmiyetli elektrikli taşıt” olarak nitelendirdiği Riker Electric, Amerika’daki ilk araba yarışlarının üçünü üst üste kazanarak köklü geçmişine şampiyonluk da ilave etmiş. Ayrıca 1900 senesinde tertip edilen Paris Beynelmilel Sergisi’nde ilk hibrit taşıt olan Lohner Porsche ile sergilenmiş. Bu sergide bir mahsulün o senelerde alabileceği en kıymetli mükâfat olan Altın Madalya’yı almış.

Ayrıca Bkz. “2020 Hyundai Sonata Hybrid tanıtıldı: Güneş oturumlu tavan ve yeni teknolojiler”

Riker Electric üzerindeki orijinal plakanın Amerika’da patentlenen ilk plaka olduğu da gelen bilgiler arasında. Bu plakadaki A.L.R harfleri Andrew L. Riker’in baş harflerinden oluşuyor. 15 Ağustos’ta Monterey’de sarih artırmaya çıkarılacak taşıtın koleksiyonerlerden yoğun alaka görmesi bekleniyor.

Foto Galeri | 13 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.