1635 km menzile sahip hidrojen yakıtlı süper otomobil: Hyperion XP-1

1635 km menzile sahip hidrojen yakıtlı süper otomobil: Hyperion XP-1

1635 km menzile sahip hidrojen yakıtlı süper otomobil: Hyperion XP-1 Tam Boyutta Gör

Günümüzde otomotiv dünyasının odağı bataryalı elektrikli araçlarda olsa da hidrojen yakıtlı araçlara yönelik çalışmalar da göz dolduruyor. Hyperion’un yeni XP-1 prototipi de bu çalışmaların en ilgi çekici olanlarından biri.

Şirketin hidrojeni desteklemeye yönelik uzun soluklu planlarının ilk adımı olarak nitelendirilen Hyperion XP-1; hidrojen teknolojisi üzerinde yaklaşık 10 yıllık bir Ar-Ge ve test sürecinin zirve noktası olarak karşımızda. Otomobil hakkında henüz çok fazla bilgi yok fakat gerek sahip olduğu tasarım diliyle gerekse gövdesindeki detaylarla gelecekten gelmiş gibi göründüğü aşikar.

Hafif bir araç olmasına özellikle dikkat edilen XP-1’de karbon titanyum alaşımdan oluşan monokok bir gövde kullanılmış. Bunun yanı sıra “ultra hafif” olduğu vurgulanan alüminyum alaşım bağımsız çift salıncaklı süspansiyon ve sürüş yüksekliğini otomatik olarak ayarlayan hidrolik sistem de aracın özellikleri arasında. Bu detaylar ışığında şirket, XP-1’in ağırlığını 1050 kilogram civarında tutmayı başarmış.

İlginizi Çekebilir Avatar Gordon Murray T.50, dünyanın en hafif süper otomobili olmaya geldi

Ayrıca Bkz. “Elektrikli Hyundai Kona, tek şarjla 1000 kilometre menzil barajını geçti”

Hyperion XP-1’in “v-wing” olarak tabir edilen yukarı doğru açılan kapıları ve kabinin tamamını saran, gerektiğinde otomatik olarak karartılabilen camları son derece dikkat çekici görünüyor. Kevlar’dan yapılmış bir difüzör, LED aydınlatmalar ve yanlarda bulunan aktif aerodinamik bıçaklar da XP-1’in dikkat çeken detayları arasında. Aracın virajlara daha yüksek hızlarda girebilmesine imkan sağlayan bu bıçakların güneş panelleriyle kaplandığı belirtiliyor.

1635 km menzile sahip hidrojen yakıtlı süper otomobil: Hyperion XP-1 Tam Boyutta Gör

Hyperion XP-1’de Pirelli P Zero lastiklerle çevrili 20 ve 21 inçlik jantlar kullanılmış. Fren sisteminde ise önde 457 mm ve arkada 432 mm karbon seramik diskler tercih edilmiş. Aracın iç mekanına baktığımızda da tıpkı dış taraftaki gibi ilginç bir tasarım söz konusu. Bu alanda da 98 inçlik kavisli ekran, el hareketleriyle kontrol teknolojisi, karbon fiber ve titanyum detaylar ile elde dikilmiş deri döşemeli karbon fiber koltuklar karşımıza çıkıyor.

Hyperion, XP-1’in teknik özellikleri konusunda da biraz ketum fakat proton değişim membran yakıt hücresine, karbon fiber hidrojen depolama sistemlerine ve ultra kapasitör enerji depolama teknolojisine sahip olduğunu biliyoruz. Araçta birden fazla elektrik motoru bulunuyor ve üretilen güç, üç vitesli şanzıman vasıtasıyla dört tekerleğe birden iletiliyor.

0-100 km/s hızlanmasını sadece b tamamladığı vurgulanan Hyperion XP-1’in maksimum hızı da 356 km/s olarak açıklandı. 1635 kilometre gibi etkileyici bir menzile sahip olduğu belirtilen XP-1’in yakıt depolarını yeniden doldurması 5 dakikadan az sürüyor. 2022’de üretimine başlanması planlanan XP-1’den sadece 300 adet üretilecek ve araçlar sahibinin isteklerine göre tamamen kişiselleştirilebilir olacak.

Foto Galeri | 22 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir