2020 Toyota Yaris, yeni altyapısı ve teknolojileriyle tanıtıldı

2020 Toyota Yaris, yeni altyapısı ve teknolojileriyle tanıtıldı

2020 Toyota Yaris, yeni altyapısı ve teknolojileriyle tanıtıldı Bütün Boyutta Gör

2020 Toyota Yaris’in Avrupa ve Japonya’da satılacak versiyonu bugün fotoğrafı olarak ortaya çıktı. Japon otomotiv devi yeni Yaris’i “Az daha çoktur” felsefesi ve “sınıfının en tehlikesiz taşıtı” iddiasıyla geliştirdi.

2020 Toyota Yaris, markanın yeni TNGA platform ailesinin bu segment için hazırlanan GA-B kod isimli versiyonu üzerine geliştirildi. Bu da vasıtanın tasarım, mekanik, teknoloji ve güvenlik bakımından pek çok yeniliğe konut sahipliği yapmasına ihtimal verdi. Uzunluğundan 5 mm, yüksekliğinden de 40 mm kaybeden 2020 Toyota Yaris’in eksen mesafesi ve genişliğinde ise 50’şer mm çoğalış yaşandı. Kompakt hatchback’in 50 kilogram hafiflediği de verilen bilgiler arasında.

2020 Toyota Yaris tasarımı

Ön suratını domine eden büyük siyah bir ızgara ile karşımıza çıkan 2020 Toyota Yaris’in genel tasarımında LED farlar, geniş balçıklıklar, atletik tamponlar, yeni grafiklere sahip ön/arka LED aydınlatmalar ile daha uzun ön kaput dikkat sürüklüyor. Sırça tavan alternatifi kompakt modelin kabinine daha rahat bir hava katarken, tasarımı ve rengi versiyona göre değişen yeni jantlar da 2020 Toyota Yaris’in görünümünü destekliyor.

2020 Toyota Yaris, yeni altyapısı ve teknolojileriyle tanıtıldı Bütün Boyutta Gör

Japon üretici, 2020 Toyota Yaris’in kokpitini “eller direksiyonda, gözler yolda” kavrayışıyla planladıklarını belirtiyor. Konsol ve kapı içlerinde yüksek nitelikli yumuşak malzemelere yer verildiği belirtilirken, üst kutularda hoş bir ambiyans aydınlatması dikkat sürüklüyor. Konsolun merkezinde fiziksel düğmelerle de hakimiyet edilebilen bilgi-cümbüş ekranı, sürücünün önünde ise TFT gösterge ekranı ve yola odaklanmasını sağlayan 10 inç head up display bulunuyor. Kablosuz şarj birimi ve ısıtmalı direksiyon gibi özellikler de mevcut.

Ayrıca Bkz. “Bulgaristan, Volkswagen’e sunduğu teşviki ikiye katladı”

Toyota’nın dördüncü jenerasyon hibrit teknolojisi

2020 Toyota Yaris, sunulduğu pazara bağlı olarak 1.5 litre ve 1.0 litre üç silindirli benzinli birimlerin yanı gizeme yeni 1.5 litre Hybrid Dynamic Force seçeneğiyle de satılacak. Markanın dördüncü jenerasyon hibrit teknolojisi üzerine heyeti olan bu sistem; Atkinson çevrimiyle çalışan 1.5 litre üç silindirli motor, 80 atlık elektrik motoru ve lityum iyon pilden oluşuyor. Toyota, yeni sistemin yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu yüzde 20 oranında eksilttiğini ve yüzde 15 daha eforlu olduğunu söylüyor. Bu da 2020 Toyota Yaris Hybrid’in 115 at efora eriştiği anlamına geliyor.

2020 Toyota Yaris’i “sınıfının en tehlikesiz taşıtı” iddiasıyla geliştiren Japon firma, minik hatchback’te Toyota Safety Sense adlı güvenlik kolisini standart olarak sunuyor. Ayrıca firma, 2020 Toyota Yaris’in orta hava yastığına sahip ilk kompakt araba olduğunun altını çiziyor. Koltukların ortasına yerleştirilen bu hava yastığı, çarpışma esnasında yandan gelen darbelerde oluşan yaralanmaları yasaklamayı kastediyor. Yeni Yaris’in sahip olduğu tüm güvenlik teknolojilerinin ilerleyen günlerde söyleneceği belirtiliyor.

2020 Toyota Yaris’in ne zaman satışa sunulacağı ve maliyeti henüz muhakkak değil.

Foto Galeri | 33 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.