Almanya, elektrikli taşıt alımlarında sunduğu teşviki yüzde 50 artıracak

Almanya, elektrikli taşıt alımlarında sunduğu teşviki yüzde 50 artıracak

Almanya, elektrikli araç alımlarında sunduğu teşviki yüzde 50 artıracak Bütün Ebatta Gör

Elektrikli vasıtalara geçiş mevzusunda rakipleri Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in gerisinde kalmak istemeyen Almanya, maksadına müteveccih adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda, elektrikli ve hibrit taşıt satın alanlara sunulan teşvik priminin 2020’den itibaren yüzde 50 artırılmasına karar verildi.

Alman hükümeti, elektrikli araba satın alanlara 4 bin euro, plug-in hybrid motorlu taşıt satın alan harcayıcılara ise 3 bin euro teşvik sunuyor. Elektrikli araba satışının artırılması emeliyle Haziran’da süresi dolan bu uygulamanın 2020 seneyi sonuna kadar uzatılmasına karar verilmişti. Atılan yeni adımla beraber teşviklerin süresi 2025 senesine kadar uzatıldı.

Karar kapsamında hibrit taşıt satın alanlara sunulan teşvik 4 bin 500 euro’ya, tamamen elektrikli taşıt satın alan alıcılara sunulan teşvik ise 6 bin euro’ya çıkarılmış olacak. Mevzubahisi primlerdeki çoğalış 40 bin euro ve altında olan vasıtalar için geçerli. 40 bin eurodan fazla liste maliyeti olan vasıtalar için ise teşvik 5 bin euro seviyesinde olması öngörülüyor. Teşviklerin yarısını Alman hükümeti, öbür yarısını da araba işletmeleri karşılıyor. 

Ayrıca Bkz. “Ford Mustang esaslı elektrikli SUV ilk kere görüntülendi”

Alman üretici Volkswagen’in tamamen elektrikli hatchback modeli ID.3 geçtiğimiz günlerde imal bandına çıktı. Önümüzdeki senenin ortasında satışa sunulması beklenen modelin başlangıç fiyatı 30 bin euro olacak. Elektrikli vasıtalarda sunulan teşvik priminin artırılmasına müteveccih bu kararla beraber ID.3’ü  Almanya’da 24 bin euro’dan başlayan maliyetlerle satın almak muhtemel olacak.

Alman hükümeti 2030 senesine kadar yollarda 10 milyon elektrikli taşıt görmek istiyor. Bu kapsamda ülke genelindeki şarj istasyonu rakamının 1 milyona çıkarılması için lüzumlu altyapı çalışmalarına 3.5 milyar euro yatırım yapılacağı söylenmişti.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.