Araba Aidatsinde Dünya Şampiyonuyuz

Türkiye, arabadan alınan aidat oranında bugüne dek gerisinde yer aldığı Danimarka’yı tutarak tüm dünyada birinciliğe ortak oldu.

Türkiye, arabadan alınan aidat oranında bugüne dek gerisinde yer aldığı Danimarka’yı tutarak tüm dünyada birinciliğe ortak oldu. Geçtiğimiz Kasım ayında azami aidat oranı yüzde 206,8’e çıkarken, Danimarka’da bu oran yüzde 212’ye geriledi. Danimarka bu oranla Türkiye’nin önünde gibi görünse de teşvik oranları hesaplandığında Türkiye’nin gerisinde kalmış vaziyette.
 
Medya takibinin lider kuruluşu Ajans Press, Türkiye ve dünyadaki aidat oranları üzerine tahlil reelleştirdi. Ajans Press’in Araba Üreticileri Birliği ve OECD bilgilerini derlediği analizde Türkiye ve Danimarka’nın aidat şampiyonluğunu paylaştığı saptandı.
 
BİR HAFTADA GÜNDEME DAMGA VURDU

 
Ajans Press’in medya analizine göre araba sektöründe yaşanan MTV Motorlu Araçlar Aidatsi zammının son bir hafta içerisinde Türkiye gündemini tanımladığı ortaya çıktı. MTV hakkında şiddetli müzakerelerin yaşandığı son yarıyılda, yazılı medyada bin 492 haber çıkışı tespit edildi. ITS Medya’nın internet portal analizinde ise MTV ile alakalı 4 bin 867 yansıma tespit edildiği tanımlandı.
 
Türkiye ve dünyada değişik kriterlere göre şekillenen aidatlar, son 12 sene içerisinde yüzde 86,3 çoğalış gösterdi.100.000 TL’lik sıfır kilometre bir taşıtın aidat ve öbür giderlerle birlikte 290.000 TL’ye kadar çıkabildiği belirtiliyor. Öte yandan dünyada etrafçılığı ile ön tasarıya çıkan Norveç, vasıta aidatlarında Türkiye’den daha yüksek aidat alan tek ülke konumunda oldu fakat motor hacmi, karbondioksit gibi değişik kategoriler baz alınarak sıralama yapıldığında Türkiye’nin Norveç’in önüne geçtiği saptandı.