Audi dizel-hibrit süper spor araba

Audi Le Mans’tan esin alan dizel-hibrit bir süper araba çıkarabilir

Audi R8’in üzerinde yer alan bir dizel-hibrit süper araba çıkarmayı düşünüyor.

Geçici olarak R10 adı verilen araba, teknolojisinin büyük kısmını Audi’nin Le Mans’I kazanmış R18 e-tron yarış arabasından alacak.

Varsayımlara göre R10’un efor çıkışı 700 at, torku da 1000 Nm ortamı olacak. Araba bu bedellerle 0’dan 100 kilometre/s’ye takribî üç saniyede çıkacak 320 kilometre/s’yi aşkın bir abonemi sürate ulaşabilecek

Audi ağırlığı olası olduğu kadar düşük yakalamak için R10’a özel karbon fiber bir şasi geliştirebilir. Şayet bu usul fazla pahalı olduğu için seçim edilmezse, araba yakında çıkacak ve gelecek jenerasyon R8’in ve başka üst seviye Volkswagen mahsullerinin esasını oluşturacak MSB platformunu kullanabilir.

R10 hâlâ ön tasarım evresinde ve henüz yapımı için yeşil ışık yakılmış değil. Fakat Audi’nin kıdemli idareyicileri firmanın mahsul yelpazesine bir amiral gemisi araba ilave etmenin fayda getirebileceğini düşünüyorlar.

Audi’nin teknik geliştirme kısmı başkanı Wolfgang Durheimer Auto Express’e verdiği mülakatta, “Netlikle R8’in üzerinde bir süper spor araba için yer var,” dedi ve ilave etti “Şayet bunu bir dizel hibrit yaparsak iyi satabilir. Performans her zaman satar, şayet araba çevik olursa, yakıt tüketimi az olursa ve hoş görünürse galibiyetli olacağından bellim.”