Audi RS7 Concept Sürücüsüz devrim

Audi RS7 Concept sürücüsüz olarak limitleri zorladı

Audi’nin geliştirdiği RS7 Concept, Almanya’da DTM Sezon Finali evvelinde Formula 1 yarışlarının da yapıldığı Hockenheim Pisti’ni, sürücüsüz bir biçimde yarış süratinde kat ederek devrim kalitesinde bir galibiyete imzalaydı.

Arabaların ilk defa yaygın olarak kullanılmaya başladığı 1900’lü senelerin başından itibaren insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan sürücüsüz arabalar yarıyılına bir adım daha yanaşıldı. Audi mühendisleri tarafından geliştirilen RS 7 model bir Audi Konsepti, Almanya’nın şöhretli yarış pisti Hockenheim’de, sürücüsüz bir biçimde, bir tur bitirmeyi muvaffak oldu.

19 Ekim’de Alman DTM Yarışları’nın sezon finali evvelinde piste çıkan RS7, 4.5 km uzunluğunda ve 17 virajın bulunduğu şöhretli pisti, 2 dakika 10 saniyede bitirdi. Pistin tur rekoru, 1 dakika 13 saniye ile şöhretli Finli kaptan Kimi Raikonen’e ait. 560 HP eforunda ve azami sürati saatte 305 km olan, Audi RS7 zaman zaman saatte 240 km sürate de çıkabildi.

GPS ve 3 Ebatlı Kameralar

Sürücüsüz RS 7’nin görünüş olarak seri imal modelinden bir farkı bulunmuyor. 5 kapılı vasıtanın yalnızca elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak hakimiyet ediliyor. Sürücüsüz RS7, pistteyken rotasını GPS ile tanımlıyor. Uydudan gelen GPS bilgileri, vasıtanın ön ve artta yer alan 3 Ebatlı kameralar tarafından elde edilen bilgiler ile karşılaştırılıyor. bilgisayar sistemi de bu bilgileri işleyerek, birkaç santimetre yanılma ile vasıtayı rotasını yakalıyor.

Audi hali hazırda, A6 ve A7 Sportback imal modellerinde, sürücüsüz sürüşe esas olan Audi Side Assist Âmâ nokta tanımlama asistanı, Audi Lane Assist Şerit Takip Asistanı ve Pre Sense gibi teknolojileri kullanıyor.