Audi’nin robot çalışanı KLARA

Audi, gelecek taktiğinde ehemmiyetli bir yer yakalayan “uslu fabrika” gayesine bir adım daha yanaştı. KLARA isimli bir robot, misyonuna başlıyor.

Audi, gelecek taktiğinde ehemmiyetli bir yer yakalayan “uslu fabrika” gayesine bir adım daha yanaştı. Markanın Almanya Ingolstadt’ta bulunan imal merkezinde, insanlar ile yan yana çalışan KLARA isimli bir robot, misyonuna başlıyor.

Audi’nin robot çalışanı KLARA ismini “Robot takviyeli yapışık uygulaması” anlamına Almanca ifadenin kısaltmasından alıyor. Yeni robot, Audi RS 5 Coupe’nin imal bandında, karbon fiberle kuvvetlendirilmiş polimerden CFPR üretilen tavanların takılma safhasında vazife yapacak.

İnsan robot işbirliği
İnsan-robot işbirliği HRC ismi verilen imal modelinde KLARA, arada bir gözetici bariyer olmadan mesai dostuyla meselesiz bir biçimde yan yana çalışabiliyor. İmal durağında bulunan bir çalışan CFPR tavanı döner bir tabla üzerine yerleştiriyor. Sonrasında KLARA’ya bir düğmeye basarak “haber veriyor”. Haberi alan KLARA da, 5 metreden uzun bir hat süresince yapışığı hatasız bir şekilde tavana uyguluyor. Robot, tavanın hazır olduğunu bildirince de, çalışan tavanı arabanın üzerine takıyor.

Audi RS 5 Coupe’de opsiyonel olarak bulunan CFPR tavan, eş tavanlardan daha büyük. Bu sebeple yapışığın bir insan tarafından, KLARA kadar sürekli ve alıngan bir biçimde uygulanması olası değil.

İnsan ile temasta kendisini kapatıyor
Audi için bu cins insan-robot işbirliği misallerinde esas öncelik, çalışan güvenliği. Hakimiyet her zaman bir çalışanın elinde, yapışık uygulaması çalışan müdahalesiyle başlatılıyor ve istendiği zaman anında durdurulabiliyor. Üzerindeki sensörler aracılığı ile idrak eden robot çalışan, kendisine bir insan temas ettiğinde bu gidişatı idrak edip, hemen kapanııyor. KLARA’nın üzerindeki aydınlatmalı ulusa riske karşı görsel kaliteyi de taşıyor ve aksaklık halinde kırmızı yanıyor.

Audi’nin geçen aylarda tertip ettiği ve önümüzdeki senelerde markanın Dijital Premium Marka olma taktiklerinin paylaşıldığı Audi Summit’in de mevzu başlıklarından biri olan Uslu Fabrika’lar, gelecekte Audi Fabrikaları’nda tam imal adımlarının dijital olarak yine senkronize edilmesini öngörüyor. Bu kapsamda devreye alınması tasarlanan modüler imal süreçleri, suni zihin ve insan-robot işbirliği araba yapımını kaynaklar açısından daha elastik ve daha basit hale getiriyor.