Avrupa Meclisi, yeni vasıtalarda güvenlik teknolojilerini lüzumlu kılan tertip etmeyi onayladı

Avrupa Meclisi, yeni vasıtalarda güvenlik teknolojilerini lüzumlu kılan tertip etmeyi onayladı

Avrupa Parlamentosu, yeni araçlarda güvenlik teknolojilerini zorunlu kılan düzenlemeyi onayladı

Avrupa Birliği’nin AB yeni taşıtlara lüzumlu “uslu sürat asistanı” konulmasına ait tertip etmesinde son safhaya gelindi. Avrupa Meclisi AP, Mayıs 2022’den itibaren geçerli olacak tertip etmeye onay verdi. Tertip Etmenin yürürlüğe girmesi için artık yalnızca AB Konseyi’nin onayı gerekiyor.

Strazburg’da bir araya gelen AP Genel Heyeti, vasıtalarda yeni güvenlik teknolojileri kullanımını lüzumlu hale getirecek yeni kaideleri 30’a karşı 578 oyla kabul etti. Buna göre, AB abonesi ülkelerde 2022’nin Mayıs ayından itibaren araba, kamyon ve otobüs gibi yeni vasıtalarda uslu sürat asistanı, içkili sürüş mani tertibatı, sürücü uyku ve dikkat ihtarı, acil duruş sinyal sistemi, geri görüş kamerası ve sürüş bilgilerinin kaydolunacağı kara paketlerin kullanılması lüzumlu olacak.

Avrupa Parlamentosu, yeni araçlarda güvenlik teknolojilerini zorunlu kılan düzenlemeyi onayladı Bütün Ebatta Gör

Haritalar ve trafik işaretlerinden elde ettiği bilgilere göre sürücüyü sürat limitini aşmaması mevzusunda uyaracak uslu sürat asistanı ile ölümcül kazaların yüzde 20 oranında eksiltilmesi öngörülüyor. Yetkililer bunun bir sürat sınırlayıcı değil, sadece sürücüyü uyaran bir sistem olduğunu belirtiyor. Ayrıca, otobüs ve kamyonlarda halihazırda lüzumlu olan acil gidişat fren sistemi ve şerit takip asistanının artık araba ve hafif ticari taşıtlar için de lüzumlu olacağı ifade ediliyor.

Ayrıca Bkz. “Daha Önceki Volkswagen CEO’su dolandırıcılık kabahatinden 10 sene mapus uyuyabilir”

2018 senesinde Avrupa’daki trafik kazalarında 25 bin 100 bireyin yaşamını kaybettiği, 135 bin şahsın da ağır yaralandığı belirtiliyor. Yeni tertip etmenin yürürlüğe girmesiyle beraber ölümcül kaza rakamında ciddi bir düşüş yaşanması bekleniyor.

http://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20190410IPR37528/parliament-approves-eu-rules-requiring-life-saving-technologies-in-vehicles Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.