Avrupa’da satılacak ilk Çinli elektrikli taşıt, reklam için 14 bin kilometre yol kat edecek

Avrupa'da satılacak ilk Çinli elektrikli taşıt, reklam için 14 bin kilometre yol kat edecek

Avrupa'da satılacak ilk Çinli elektrikli araç, reklam için 14 bin km yol kat edecek Bütün Ebatta Gör

Otomotiv sektöründeki elektriğe geçiş sürecine süratlice adapte olan Çinli üreticiler, şimdi de ürettikleri taşıtları Avrupa pazarına sokmak için kolları sıvadı. Şanghay merkezli bir startup olan Aiways de bunlardan bir tanesi. Aiways, Avrupa’da elektrikli taşıt satan ilk Çinli üretici olmak istiyor.

Tanıtım için 14 bin 231 kilometre yol kat edecek 

Mart ayında tertip edilen Cenevre Araba Fuarı’nda U5 ismini verdiği elektrikli crossover’ını tanıtan firma, mevzubahisi modeli Avrupa’da satışa sunmadan evvel dikkat sürüklemek için hoş bir reklam usulü bulmuş. Reklam projesi kapsamında iki U5 prototipi Çin’den Avrupa’ya doğru 14 bin 231 kilometre yol kat edecek. Bu mesafenin bir elektrikli taşıt prototipinin çıkacağı en uzun yolculuk olduğu söyleniyor.

Avrupa'da satılacak ilk Çinli elektrikli araç, reklam için 14 bin km yol kat edecek Bütün Ebatta Gör

Dünyaca şanlı İpek Yolu üzerinden ilerleyecek yolculuk 17 Temmuz’da Xi’an şehrinden başlayacak ve Eylül ayında Avrupa’da son bulacak. Bu zaman zarfında pek çok ülkeden geçecek olan elektrikli crossover bu sayede farklı yol ve abuhava şartlarının yanı gizeme değişik şarj altyapılarına maruz kalacak. Yolculuğun Eylül ayında bitecek olmasına karşın U5’i satın almak isteyen Avrupalı alıcıların 2020’nin Nisan ayına kadar beklemesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca Bkz. “ÖTV indirimi bekleyenlere makûs haber: “İndirim uzatılmayacak””

Avrupa’da satışa sunulacak Aiways U5, 140 kW efor ve 315 Nm torka sahip elektrik motorunu besleyen akışkan soğutmalı 63 kWh pil sayesinde tek şarjla 460 kilometre yol alabiliyor. Alüminyum-çelik alaşımından yapılan More Adaptable Structure MAS platformu sayesinde taşıtın nitelik, konfor ve güvenlik açısından Avrupa’daki vasıtalarla yarışacağı söyleniyor.

Foto Galeri | 13 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.