Avrupa’daki çevreci kuruluşlar şarj edilebilir hibrit araçlara savaş açtı

Avrupa'daki çevreci kuruluşlar şarj edilebilir hibrit araçlara savaş açtı Tam Boyutta Gör

Sivil toplum kuruluşları ve otomotiv şirketleri arasındaki plug-in hybrid yani şarj edilebilir hibrit araç tartışmaları sürüyor. Söz konusu araçların göründüğü kadar temiz olmadığının altını çizen çevre örgütleri, bu araçlara yönelik teşviklerin kaldırılmasını istiyor.

Avrupa’da sürdürülebilir ulaşımı amaçlayan sivil toplum kuruluşları için çatı görevi gören Transport and Environment (T&E) de kısa süre önce bu çağrıyı yineledi. T&E, şarj edilebilir hibrit araçlar üzerinde yapılan bağımsız testlerin markaların sözünü ettiği emisyon değerlerinin çok daha üzerinde sonuçlar verdiğini iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir Avatar Audi Q8’in şarj edilebilir hibrit versiyonu tanıtıldı: Q8 TFSIe Quattro

Ayrıca Bkz. “Yeni Toyota Yaris Türkiye’de: İşte fiyatı ve özellikleri”

T&E, bu iddiasını desteklemek adına Emissions Analytics tarafından yapılan bağımsız testleri örnek gösteriyor. Avrupa’da bu sınıfın en popüler modellerinden BMW X5, Volvo XC60 ve Mitsubishi Outlander PHEV üzerinde testler yapıldığını dile getiren T&E, en uygun koşullarda test edilmesine rağmen emisyon değerlerinin söz verildiği gibi olmadığının altını çiziyor.

Avrupa'daki çevreci kuruluşlar şarj edilebilir hibrit araçlara savaş açtı Tam Boyutta Gör

Söz konusu araçlar üzerinde yapılan testlerin sonucunu da paylaşan kuruluş, bataryanın tamamen dolu olduğu sürüş koşullarındaki emisyon değerlerinin markalarının bildirdiğinden yüzde 28-29 oranında fazla olduğunu belirtiyor. Batarya boşken veya batarya şarj modundayken ise aradaki fark 8 ila 12 kata kadar çıkabiliyor.

Bu kapsamda şarj edilebilir hibrit araçların ‘sahte elektrikli araçlar‘ olduğunu iddia eden kuruluş, bu araçlara yönelik teşvik ve vergi indirimlerinin bir an önce sonlandırılmasını istiyor. İddialara yanıt veren Volvo ve Mitsubishi’den yapılan açıklamalarda ise araçların var olan emisyon kurallarına tamamen uygun olduğu, bağımsız testlerin güvenilmez ve değişken sonuçlar ortaya koyabildiği ifade ediliyor.

Avrupa’da şarj edilebilir hibrit araçların ‘tamamen elektrikli veya elektrik destekli araç’ satışlarındaki payı neredeyse yüzde 50.

https://www.transportenvironment.org/press/plug-hybrids-new-emissions-scandal-tests-show-higher-pollution-claimed Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir