Bakan Dayanakçısından Volkswagen’in Türkiye yatırımıyla alakalı söyleme

Bakan Dayanakçısından Volkswagen'in Türkiye yatırımıyla alakalı söyleme

Bakan Yardımcısından Volkswagen'in Türkiye yatırımıyla ilgili açıklama Bütün Ebatta Gör

Alman araba üreticisi Volkswagen’in Suriye’deki harekat sebebiyle yeni fabrika yatırımını askıya alması hem Türkiye hem de dünya medyasında akustik bulmuştu. Türkiye’den Volkswagen ile alakalı ilk söyleme bugün geldi.

Manisa’ya yapılması tasarlanan fabrika yatırımının ertelenmesi hakkında konuşan Ticaret Bakan Destekçisi Rıza Tuna Turagay, “Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş gidişatta değil. Bir kere bunu net ortaya koyalım. Volkswagen yatırımı devam edecek, zira işletme heyetti. Bununla alakalı kesintisiz spekülasyonların çıkarılması güzel değil. Ben o noktada bir negatiflik görmüyorum” biçiminde konuştu.

Ayrıca Bkz. “Volkswagen, ‘Barış Pınarı Harekatı’ sebebiyle Türkiye yatırımını askıya aldı”

Türkiye için oylama yapılamayacağı söylenmişti

Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Volkswagen’in Manisa’da kurmayı tasarladığı fabrika yatırımını askıya aldığı, yaşanan hadiseleri ‘kaygı içerisinde’ takip ettiği Alman medyasının gündemine oturmuştu. İlk etapta çoğunluğun Türkiye’den yana rey kullandığı idare heyetinde artık “Bu şartlar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı dile getirilmişti.

Bulgaristan, Volkswagen’e önerisini ikiye katladı

Yaşanan bu büyümelerin ardından, Türkiye’nin en büyük rakibi konumundaki Bulgaristan harekete geçti ve Volkswagen’e sunduğu teşvik önerisini ikiye katladıklarına söyledi. Bulgaristan daha önceki cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, “Volkswagen işletmesine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro öneri faktörün bir yolunu bulduk” biçiminde bir söylemede bulundu.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.