Bentley’in geleceğini gösteren elektrikli ve özerk konsept: EXP 100 GT

Bentley'in geleceğini gösteren elektrikli ve özerk konsept: EXP 100 GT

Bentley'in geleceğini gösteren elektrikli ve otonom konsept: EXP 100 GT Bütün Ebatta Gör

Lüks araba üreticisi Bentley, kısa bir müddet evvel ipucu görsellerini yayınladığı gizeme dışı konsepti EXP 100 GT üzerindeki örtüyü kaldırdı. Tamamen elektrikli lüks bir gran turismo olarak karşımıza çıkan konsept, İngiliz markanın 2035 senesinde geleceği noktayı gözler önüne seriyor.

Aynı zamanda markanın 100. kuruluş sene dönümüne de işaret eden Bentley EXP 100 GT konseptinde dört elektrik motoru bulunuyor. Bu motorlar sayesinde toplamda 1500 Nm torka sahip olan vasıta 0-100 kilometre/s süratlenmesini 2.5 saniyenin altında bitiriyor. Bentley EXP 100 GT konseptinin maksimum sürati ise 300 kilometre/s olarak ölçülüyor.

Ayrıca Bkz. “Tesla, Model S ve Model X’i yenilemeyi düşünmüyor”

Gövde yapısıyla Vision Mercedes Maybach 6 konseptini andırdıran Bentley EXP 100 GT konsepti 5.8 metre uzunluğa ve 2.4 metre genişliğe sahip. Vasıtanın ağırlığı ise 1,900 kg. Bu ebatlardaki bir vasıtada pillerin de bulunduğunu düşünürsek, mevzubahisi ağırlığın oldukça etkileyici olduğunu söylemek olası.

Bentley'in geleceğini gösteren elektrikli ve otonom konsept: EXP 100 GT Bütün Ebatta Gör

15 dakika şarj ile 560 kilometre erim

Unutmadan ilave edelim; EXP 100 GT konseptinin pil kapasitesi söylenmemiş fakat dolu pil ile 700 kilometre yol alabildiği belirtilmiş. Gelecekteki pillerin enerji yoğunluğu bakımından günümüzdekileri beşe katlayacağına inanan işletme, şarj mevzusunda da 15 dakikada %80 dolum gibi umut verici bir kıymet vadediyor. Bu da sadece 15 dakika bekleyerek 560 kilometre gibi uzun bir erim elde edebileceğiniz anlamına geliyor.

Bentley EXP 100 GT konsepti sadece elektrikli değil aynı zamanda özerk bir vasıta. Dolayısıyla en etkileyici özelliklerinden biri suni akıl dayanağına sahip bir şahsi asistan. Beş değişik sürüş modu ve üç değişik koltuk yapılandırmasına sahip vasıtada yolcuların göz ve baş hareketlerini takip eden, aynı zamanda kan basıncını da ölçebilen bir sistem bulunuyor. 

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.