BMW Grubu 2017 senesini rekor satış adetiyle kapadı

BMW Grubu 2017 senesini rekor satış adetiyle kapadı
BMW Grubu, 2017 senesine ait satış bilgilerini yayınladı. Geçtiğimiz 12 aylık süreç işletme için oldukça parlak geçmiş. Bülten metninde “BMW Grubu dünyanın lider premium otomotiv işletmeyi olarak konumunu tazeliyor” tümcesi geçerken, bu söylemede küçük bir kandırmaca yer alıyor.
 
Ayrıca Bkz.Yeni bir devir başlıyor, 2019’da direksiyonsuz, pedalsız otomobiller
Duyuruda BMW, Mini, Rolls-Royce ve BMW Motorrad olmak üzere grubun tam markalarının satış adeti belirtilirken, sadece BMW markasına bakınca firmanın geçtiğimiz seneye oranlar yüzde 4,2’lik çoğalışla 2.088.283 adetlik teslimat yaptığı gözlemleniyor. Bir değişik yanda ise ezeli rakibi Mercedes-Benz‘in evvelki seneye göre yüzde 9,9 çoğalışla 2.289.344 adetlik satışı yer alıyor. Bu sayıları göz önüne alırsak BMW’nin ezeli rakibinin gerisinde kaldığı ve Mercedes-Benz’in en çok satan premium vasıta üreticisi olduğu neticeyi ortaya çıkıyor.
 
BMW’nin raporunun ayrıntılarına inecek olursak; X-İvedisi modellerinin satışların çoğalışında ehemmiyetli bir hisseye sahip olduğunu görüyoruz. İşletme bu yılki SUV satışlarını geçtiğimiz seneye göre yüzde 9,6 çoğaldırmayı muvaffak olmuş. Grubun ikinci en çok satan markası Mini olurken, işletme 2017’de tüm zamanlarının en çok satışına erişmiş. 2016’ya oranda yüzde 3,2 çoğalış tutan üretici toplamda 371.881 adetlik satış yapmış.
 
Grubun tam markalarının çoğalışına karşın seneyi düşüşle kapatan Rolls-Royce, 50 ülkede toplamda 3.362 adetlik satışa erişerek evvelki seneye oranla yüzde 16,2 düşüş yaşamış.