BMW, Mercedes, Ford ve Volkswagen’den Shell istasyonlarına süratli şarj

Geçen sene BMW, Mercedes, Ford, Volskwagen, Audi, Porsche ortaklığı ile kurulan ve araba üreticilerinin süratli şarj teknolojileri mevzusunda eforlarını birleştirmelerini temel olan IONITY, High-Power Charging ismi verilen şarj noktaları ile 350kW kapasitede süratli şarj istasyonları kurulmasına kastediyor. Tesla’nın yaygın olarak kullanılan istasyonları 50kW

2020 senesine kadar Avrupa genelinde 400 istasyona erişmeyi amaçlayan IONITY ağı için ehemmiyetli bir uyuşmanın daha bülteni yapıldı. Shell ile uzlaşıya varan IONITY, Avrupa genelindeki 18 ülkede Shell istasyonlarına süratli şarj noktaları kuracak.

Ayrıca Bkz.Tesla Semi şarj olurken 4000 konutun gereksinimi kadar enerji sürükleyecek 

Söylenen ülkeler arasında Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Macaristan yer alıyor. Üstelik ilk istasyonların montajı için İngiltere’de ve Hollanda’da seçilen bir kaç noktada çalışmalar başlamış gidişatta.

Ortaklığın maksadı sene sonuna kadar 20 noktada hizmet sunmaya başlamış olmaktı. 2020 senesine gelindiğindeyse 400 istasyon gaye olarak koyulmuş. Her şey bir yana bu atılım, bahsi geçen markaların elektrikli taşıtları ile önümüzdeki senelerde daha fazla karşımızda olacağını göstermesi ismine ehemmiyetli. Dileriz ülkemiz genelinde de kısa vadede bu doğrultuda adımlar atılır çünkü süratli şarj istasyonları olmadan elektrikli vasıtaların yaygınlaşması pek de mümkün değil.