BMW’den elektrikli arabaların erimini artırmaya müteveccih yatırım

 

 
Dev araba üreticileri imal tasarılarını elektrikli arabalar üzerine şekillendirmeye başlamış olsa da elektrikli arabaların sunacağı erim sürücülerin kafasında sual işareti oluşturabilir. Tesla yakaşık iki hafta evvel tanıttığı Semi adlı tır ve Roadster 2 adlı spor arabayı ile erim meselesini ehemmiyetli miktarda çözecek gibi görünse de elektrikli araba erimlerine yatırım yapan tek firma Tesla değil. Bir zamandır pil teknolojilerine müteveccih ehemmiyetli adımlar atan BMW, 200 milyon dolarlık yatırımla yeni bir teknoloji merkezi kuracağını duyurdu.

 

Elektrikli Arabalar İçin Oldukça Ehemmiyetli 

”BMW Group Pil Uzmanlık Merkezi” olarak adlandırılan yeni merkez 2019 senesinin ilk aylarından itibaren Münih’te faaliyet gösterecek. Pil teknolojisini ve yeni jenerasyon efor aktarım mekanizmalarını geliştirmek için 200 şahsın çalışacağı kuruluş, 2021 senesinde kullanıma hazır hale gelmesi kastedilen BMW’nin beşinci jenerasyon efor aktarım mekanizmasının geliştirilmesinde ehemmiyetli rol oynayacak. Bu senenin başında yaptığı söyleme ile 2025 senesine kadar 12 adet elektrikli araba modelini satışa sunacağını duyuran BMW için Münih’teki yeni merkez pil ve erim açısından oldukça ehemmiyetli.

 
Ayrıca Bkz.Yerli arabada yeni büyümeler: 500km erim, 4 değişik model 

Merkezi ehemmiyetli kılan nokta ise reelinde firmanın bir zamandır üzerinde çalıştığı beşinci jenerasyon efor aktarım mekanizması. Yeni jenerasyon mekanizma ile elektrikli motorda toprak metallerinin kullanımına gereksinim dinlemeyecek olan BMW, böylece toprak metalleri tedarikinde kasvet yaşayıp imale ara verme riskinin de önüne geçecek. Yeni jenerasyon mekanizmayı özel kılan bir öteki nokta da erim kısmında kendisini sürücülere gösterecek. BMW, yeni jenerasyon efor aktarım mekanizmalarının kullanıldığı taşıtlarda tek bir şarj dolumu ile 700 kmlik erim kastediyor.

 

”Sektörde Kriterleri Tanımlayacağız” 

BMW’nin yeni kuruluşunun bültenini yapan Ar-Ge’den mesul BMW AG İdare Heyeti Azası Klaus Fröhlich, uzmanlıklarını yeni pil merkezlerinde pil teknolojilerini geliştirmek için kullanacaklarını dile getirdi. Yeni laboratuvar ve kuruluşlarda beynelmilel arenada ad yapan ehemmiyetli uzmanların misyon alacağını belirten Fröhlich; batarya performansında, kullanım ömründe, emniyette, şarj müddetinde ve ayrıca maliyetlerde daha fazla büyüme sağlayarak ”sektörde kriterleri tanımlayacaklarını” ifade etti.