BMW’den münakaşalı karar: Apple CarPlay senelik 80 dolara sunulacak

BMW'den münakaşalı karar: Apple CarPlay senelik 80 dolara sunulacak
The Verge tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre BMW, kullanıcıların bir keze mahsus fiyat ödeyerek kullanabildikleri CarPlay‘i önümüzdeki seneden itibaren azalık tabanlı bir hizmet olarak sunmayı tasarlıyor. BMW Kuzey Amerika teknoloji mahsul müdürü Don Smith, araba üreticisinin gelecek seneden başlayarak CarPlay’e ulaşım için senelik 80 dolar arz edeceğini söyledi. Yeni BMW sahipleri için ise Apple CarPlay azalığı ilk sene fiyatsız olacak.
 

Ayrıca Bkz.Apple suni zihinli uslu diş fırçası satmaya başladı

BMW halihazırda 2017 model ve daha yeni taşıtlarda bulunan CarPlay’i kullanmak isteyen sürücülerden 300 dolarlık bir yükseltme fiyatı arz ediyor. Smith’e göre azalığa dayalı maliyetlendirme sistemine geçilmesi, BMW sahiplerine daha fazla elastiklik sağlayacak. Kendisi bu gidişatın alıcılara aygıtlarını değiştirme imkânı sunacağını düşünüyor. Başka Bir Deyişle bir zaman sonra Android aygıta geçiş yapanlar boşuna o kadar para ödememiş olacaklar.
 

Apple CarPlay bir hayli taşıtta fiyatsız olarak sunuluyor

Smith her ne kadar Google Assistant‘ın 2018’de yeni BMW modellerine geleceğini söylese de BMW hali hazırda Android Auto‘yu desteklemiyor. Tecrübeli idareyici ayrıca senelik fiyatın reelinde leasing yoluyla vasati uzunlukta vasıta kiralayanlar için de bir avantaj olduğunu söyledi. Başka Bir Deyişle ilk sene bu hizmetin fiyatsız olduğunu düşünürsek sürücüler dört senenin sonunda toplam 240 dolar ödemiş olacaklar. Başka Bir Deyişle ceplerinden 300 dolardan daha az bir para çıkmış olacak.
 

Ayrıca Bkz.Yeni Nissan Leaf’in ön siparişleri 13.000’i geçti

Elbette ki her dört senede bir BMW değiştirmeyenler CarPlay hizmeti için uzun vadede ehemmiyetli miktarda bir fiyat ödemiş olacaklar. Bunun yanında bir hayli araba işletmesinin CarPlay’i fiyatsız standart bir özellik olarak sunduğunu belirtmek gerekir. BMW alıcılardan gelecek negatif geribildirimler sonrasında bu kararından dönebilir ancak bu mevzuda konuşmak için henüz erken. Büyümelerin ne istikamette ilerleyeceğini zaman gösterecek.
 

Apple CarPlay nedir?

Belli vasıta modellerinde bulunan CarPlay, iPhone’unuzu vasıta içinde daha uslu ve daha tehlikesiz bir biçimde kullanmanızı sağlıyor. CarPlay, vasıtanızı sürerken iPhone’unuz ile yapmak istediğiniz şeyleri asıllaştırmanıza takviyeci olurken, bunları doğrudan taşıtınızın yerleşik ekranında gösterebiliyor.

 
Başka Bir Deyişle bu sayede dikkatinizi yoldan ayırmadan yol tasviri alabilir, arama yapabilir, ileti alıp yollayabilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey iPhone’unuzu taşıtınıza bağlamak.