BMW’den trafik meselesine fütüristik yaklaşım: BMW Vision E³ Way

 

 
Kentleşme çoğaldıkça çok fazla rakamda insan kentlere yöneliyor ve kalabalık kentlerde hem toplu taşıma vasıtaları hem de şahsi vasıtalar insanların erişim gereksinimlerine yanıt vermekte zorlanıyor. Trafik ve erişim problemlerine karşılık bazı kentlerde motosiklet ve bisiklet gibi iki tekerlekli vasıtaların kullanımı yaygınlaşırken BMW, Çin’in Tongji Üniversitesi ile beraber bu meselelere değişik bir çözüm sunmaya hazırlanıyor. Geliştirilen ”BMW Vision E³ Way” adlı erişim sistemi ile hem karbon salınımının eksiltilmesi hem de yolculukların insanların için daha neşeli ve kolay bir hale gelmesi kastediliyor.

 

Elektrikli, Faydalı, Yükseltilmiş 

BMW, yeni erişim sisteminde yer alan üç E’yi; yükseltilmişelevated, eletriklielectric ve faydalıefficient olarak değerlendirirken sistemin erişim meselesine karşı teknolojik bir yaklaşım sergilediğini ifade ediyor. Motosiklet ve bisikletlerin dört tekerlekli vasıtaların olduğu yollarda hareket etmesini hem bereketsiz hem de riskli bulan BMW, yalnızca iki tekerlekli vasıtaların kullanımı için planlanan ve genellikle olağan yolların üst kısmına yerleştirilecek özel yollar inşa etmek istiyor. Bu yollar firmanın bahsettiği E’lerden ilkini başka bir deyişle yükseltilmiş ifadesini tariflerken aynı zamanda yoğun trafikte zaman zaman rahat hareket edemeyen motosikletlerin erişimdeki bereketliliğini de ön tasarıya çıkarabilecek.

 
Ayrıca Bkz.Uber’den itiraf: 57 milyon kullanıcının bilgilerini sızdırdık 

Bu yolları değişik kılan tek unsur yalnızca iki tekerlekli vasıtaların kullanımına ufalamış olması değil. BMW aynı zamanda bu yollardaki trafiğin suni zihin tarafından idarenmesini planlıyor. Yollarda otomatik sürat hududu saatte 25 km olacak ve böylece kaza olasılığı en aza indirilecek. Tabi burada trafiğin suni zihin tarafından yönlendirilmesi ile bu yollarda yer alan iki tekerlekli vasıtaların hepsinin emin seviyede özerk sürüş sistemine sahip olabileceği ve yol ile vasıtaların arasında bir bağlantı sistemi olabileceği görüşü uslara geliyor ancak BMW bu mevzuda rastgele bir söyleme yapmış değil.

 

Yalnızca Elektrikli Vasıtalar Yer Alacak 

BMW Vision E³ Way sisteminin bir öteki özelliği ise bu yollarda yer alacak motosiklet ve bisikletlerin hepsi elektrikle çalışacak. Böylece süratli erişim ihtimalinin yanı gizeme hava lekeliliği de olabildiğince eksiltilmiş olacak. Üstelik bu yolları kullanmak için bireylerin elektrikli motosikletlere sahip olması gerekmiyor çünkü BMW, bu yollarda kullanılmak üzere bir motosiklet ve bisiklet kiralama ağı oluşturmak istiyor. Başka Bir Deyişle kullanıcılar, BMW Vision E³ Way sistemindeki emin noktalardan motosiklet temin edip yolculuk sonunda motosikletleri sistemde vazgeçerek erişimi sağlamış olacak.

 

Tabi BMW bu sistemi motosiklet kullanımının yaygın olduğu Çin gibi ülkelerde devreye sokmayı planlıyor ancak sistemin henüz konsept safhasında olduğunu söylemekte verim var. BMW, Vision E³ Way’i ilk olarak metro istasyonlarına ve alışveriş merkezlerine bağlamayı ve trafik meseleyi olan sokakların üst kısmında yollar inşa etmeyi planlıyor. BMW’nin söylemesine göre kentlerin giderek kalabalıklaştığı bir dünyada Vision E³ Way acil bir gereksinim halini alıyor ancak sistemin montajına müteveccih ilk adımın ne zaman atılacağı henüz muhakkak değil.