BMW’den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster

BMW'den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster

BMW'den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster Bütün Ebatta Gör

Elektriğe geçiş süreci sadece arabalarda değil motosiklet pazarında da hızını çoğaldırdı. Motosiklet yapımında neredeyse bir yüzyıllık geçmişi bulunan BMW Motorrad ise bu sürecin azıcık gerisinde kalmış vaziyette. Harley Davidson’ın dahi elektrikli modellerini duyurduğu günümüzde, ne yazık ki gelecek hiç kimseyi beklemiyor.

Mevzubahisi gidişatın şuurunda olan Alman marka, motosiklet ünitesinin geleceğini gözler önüne seren BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptini görücüye çıkardı. BMW’nin aşina çift silindirli boxer motorunu kullanmak yerine tamamen elektrikli bir motor ve pilden efor alan konsept, tasarım olarak ele alındığında ise geçmişiyle bağlarını koparmamış gibi görünüyor. Öbür bir deyişle, geleceğin teknolojisini BMW motosikletlerinin aşina tasarımıyla harmanlayarak sunuyor.

Ayrıca Bkz. “Güneş enerjisi takviyeli elektrikli araba Lightyear One, 800 kilometre erimiyle tanıtıldı”

Standart motosikletlerin kalbinde benzinli motor ve onu besleyen yakıt ambarı bulunuyor. Dolayısıyla motosikletin tasarımı da ona göre şekilleniyor. Fakat elektrikli motosikletlerde bu iki parçanın yeri yok. Bu da tasarımcı için daha fazla alan anlamına geliyor. BMW Motorrad, hem bu alanı değerlendirmek hem de markanın karakteristik özelliklerini gözetmek için bu alana pil ve elektrik motorunu yerleştirmiş. Üst tarafa dikey bir biçimde konumlandırılan pili, onun hemen altına da daha kompakt yapıdaki motoru ilave etmiş.

BMW'den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster Bütün Ebatta Gör

Hafif olması için alüminyum ve karbon fiber malzemeler kullanılan BMW Motorrad Vision DC Roadster konsepti aynı zamanda sade bir tasarıma sahip. Elektrikli motosikletin ön ve arttaki LED aydınlatmalar da bu görünümü destekliyor. Bunun dışında motosikletin iki yanında bulunan soğutma ögeleri zinde şekilde planlanmış. Başka Bir Deyişle hareket edebilen bu kanatçıklar motosiklet hareket ettiğinde hafifçe açılıyor, durduğunda ise yine içeri doğru sabrediyor.

BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptinin imale geçip geçmeyeceği henüz belirli değil. Fakat Alman üreticinin motosiklet pazarında izleyeceği yolu gözler önüne seren ehemmiyetli bir konsept olduğunu söylemek olası.

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.