BMW’nin gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon böyle görünecek

BMW'nin gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon böyle görünecek

BMW'nin gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon böyle görünecek Bütün Ebatta Gör

Tıpkı öteki markalar gibi adım adım özerk sürüşe hazırlanan BMW, gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon tasarımını gün suratına çıkardı. İlk kere BMW iNext ismindeki elektrikli SUV’da kullanılacak direksiyon, çokgen yapısıyla yeni Peugeot modellerini andırdırıyor.

Bavyeralı üreticiden yapılan söyleme göre, oldukça değişik görünen bu biçimin seçilmesinde pek çok etmen tesirli olmuş. Bunlardan birincisi, çokgen yapının özerk ve faal sürüş arasındaki geçiş için en uygun biçim olması. Direksiyonun yan kısımlarındaki optik fiberler, direksiyon hakimiyetinin ele alınması gerektiğinde renkli sinyaller yollayarak sürücüyü uyaracak. Sürücü de direksiyonun o anki pozisyonuna göre hakimiyeti daha şuurlu bir biçimde ele alacak.

BMW'nin gelecek modellerinde kullanacağı direksiyon böyle görünecek Bütün Ebatta Gör

Söz mevzusu direksiyon tasarımının seçilmesindeki bir öteki faktör de uzun yolculuklarda konforu çoğaldırmak. Alt kısmı düz olan direksiyon, sürücünün bacakları için daha fazla alan yaratacak. Bu sayede hem taşıta giriş çıkışın daha basit olması hem de uzun yolculuklarda bacakların gevşemesi sağlanacak. Bunun yanı gizeme, üst taraftaki düz kısmın da direksiyonun arttaki gösterge oturumuna en iyi görüş açısını sağlamak üzere planlandığı söyleniyor.

Ayrıca Bkz. “121 yaşındaki elektrikli taşıt Amerika Birleşik Devletlerinde sarih artırma ile satılacak”

Özerk sürüşe uygun yeni direksiyonun kullanılacağı ilk model olan BMW iNext 2021 senesinde imal bandına çıkacak. BMW’nin daha evvel söylediği bilgilere göre, vasıtanın 0-100 kilometre/s süratlenmesi takribî 4 saniye sürecek ve tek şarjla 600 km yol kat edebilecek. İlk etapta seviye 3 özerk teknolojisine sahip BMW iNext modelinde sürücü müdahalesi zorunlu olacak. İlerleyen zamanlarda seviye 5 özerk sürüşe geçilmesiyle beraber hiçbir müdahale olmadan yolculuk etmek muhtemel olacak.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.