Bor ile elektrikli arabaların erimi çoğalacak

Bor ile elektrikli arabaların erimi çoğalacak

Bor ile elektrikli otomobillerin menzili artacak Bütün Ebatta Gör

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün katıldığı bir aktiflikte Milli Bor Araştırma Enstitüsü’nün BOREN çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Dönmez, Bor esaslı yakıt bataryayı imal çalışmalarında ilerleme kaydedildiğine söyledi.

BOREN ve TÜBİTAK ülkemizdeki Bor rezervlerinin katma bedelli mahsul haline getirilmesi için çalışmalar yürütüyor. Borda mahsul geliştirme ve ticarileştirme çalışmalarının süratle devam etiğini belirten Dönmez, “Yüksek teknoloji açısından hayati ehemmiyet taşıyan elektrikli vasıtalar için erim artırmaya ve uçuş zamanını artırmaya müteveccih bor esaslı yerli yakıt bataryayı sistemlerini de üretme noktasında emin bir noktaya geldik.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Bkz. “Bor karbür kuruluşu kurulacak, bordan elde edilen kazanç çoğalacak”  

Bakan Dönmez, bor madeninin korunma sanayisindeki kullanımının çoğaldığına işaret ederek, “Arazide olan askeri personelin enerji gereksinimini bor hidrür esaslı yakıtlardan temin etme olanağımız var. Askeri personelin haberleşme lüzumunda kullandığı bataryaların şarjı gerekiyor. Bu sene içinde mevzubahisi mahsullerin kaptan sınamaları bitmiş olacak. Ondan sonra da ticarileşmeye bakacağız.” diye konuştu.

Bor ile elektrikli otomobillerin menzili artacak Bütün Ebatta Gör

Elektrikli otomobillerde ‘yakıt bataryayı’ ne işe bereket?

Yakıt bataryasını, elektrikli otomobillerin motoru olarak belirleyebiliriz. Mazotla çalışan otomobilde kimyevi tepkin neticesinde ortaya çıkan ısı enerjisi motor ile mekanik enerjiye dönüştürülürken elektrikli otomobillerde yakıt pilinin içerisinde bulunan malzemenin kimyevi tepkini neticesinde elektrik enerjisi elde ediliyor. Bugüne kadar yürütülen muhtelif araştırmaların neticesinde borhidrür aracılığıyla çalışan elektrikli arabalar üretildi. BOREN ve TÜBİTAK’ın ürettiği BorMobil adlı konsept bir vasıta var. Sodyum borhidrür ile üretilen hidrojeni kullanan elektrikli BorMobil, 1 kilogram borhidrür ile 50 kilometre yol gidiyor. Vasıtanın maksimum sürati 80 kilometre/h, erimi ise 150 kilometre.

Bor esaslı yakıt pilinin elektrikli taşıtların erimini artırarak, elektrikli taşıtlara olan arzı desteklemesi kastediliyor. Mevcut teknolojiler ile 40 kW saat ile 300 kilometre yol gidebilen elektrikli bir vasıtanın erimi, sodyum borhidrürlü yakıt bataryayı ile 150 kilometre daha artırılarak takribî 400 – 450 kilometre’yi tek şarjla bitirebilmesi olası. Borhidrür imali için BOREN ve TÜBİTAK’ın çalışmaları sürdürüyor.


Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.