Bu da Tayland’ın ilk yerli arabayı: Elektrikli Mine SPA1

Bu da Tayland'ın ilk yerli arabayı: Elektrikli Mine SPA1

Bu da Tayland'ın ilk yerli otomobili: Elektrikli Mine SPA1 Bütün Ebatta Gör

Bizler Türkiye’nin yerli arabasını coşkuyla beklerken, geçtiğimiz günlerde Vietnam’ın Fadil ismindeki yerli arabasının satışa sunulmasına tanık olmuştuk. Şimdi de karşımızda bir başka ülkenin yerli arabayı var. İşte Tayland’ın ilk elektrikli arabayı Mine SPA1.

Tayland’ın Tesla’sı 

Tayland’ın Tesla’sı olarak anılan SPA1, üretildiği ülkenin gereksinimlerine göre planlanmış ve Mine Mobility KONUT tarafından geliştirilen bir elektrikli araba. 4,530 mm uzunluk ve 2,750 mm dingil mesafesi sayesinde rahat bir hayat alanı ve 650 litre valiz hacmi sunan SPA1’in ağırlığı 1,400 kilogram. Tasarımıyla minivan modelleri hatırlayan taşıtta 16 inç jantlar, entegre gündüz farlarına sahip LED farlar, LED stoplar ve elektrikli ayarlanabilir yan aynalar standart. Renk paletinde ise 7 değişik alternatif mevcut.

Ayrıca Bkz. “Dünyanın enerji faydalılığı azami vasıtayı: Eximus IV”

SPA1’in dış tasarımındaki sadelik içeride de karar sürüyor. Siyah sentetik ten döşemenin kullanıldığı alanda yeşil dikişler, krom kapı kolları ve yer yer karbon fiber kullanımı mevcut. Üzerinde hakimiyet tuşlarına sahip sade bir direksiyon, dijital gösterge oturumu ve 12.1 inç ebadında bilgi-cümbüş ekranı da kabinin dikkat sürükleyen özellikleri arasında.

Bu da Tayland'ın ilk yerli otomobili: Elektrikli Mine SPA1 Bütün Ebatta Gör

Tayland’ın elektrikli arabayı 127 atlık elektrik motoru ve onu besleyen 30 kWh pil kutusundan efor alıyor. Maksimum sürati 140 kilometre/s olan taşıtın erimi de NEDC ölçümlerine göre 200 km. Tek kademeli şanzımanın kullanıldığı SPA1 önden sürükleyişli bir araba. Taşıtın ön tarafında MacPherson bağımsız süspansiyon, arkada ise multilink süspansiyon kullanılmış. Fren sisteminde ise önde ve arkada disk frenler bulunuyor.

Maliyeti ülkedeki öteki elektrikli vasıtalara göre çok ucuz.

SPA1’in Tayland’daki satış maliyeti 1.2 milyon şans, başka bir deyişle aktüel kurla 38 bin dolar olarak tanımlanmış. Bu da ülkede satılan öteki elektrikli arabalara mukayeseyle oldukça düşük bir sayı. Misal vermek gerekirse Nissan Leaf’in Tayland’daki maliyeti 64 bin dolar. SPA1’in şimdiden 4,500’şöhret üzerinde sipariş aldığı söyleniyor. Firmanın ilerleyen zamanlarda çok daha uygun maliyetli bir elektrikli araba üretmeyi tasarladığı da gelen bilgiler arasında.

Foto Galeri | 11 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.