CEO söyledi: “Yerli araba yüzde 50’nin üzerinde yerli olacak”

CEO söyledi: "Yerli araba yüzde 50'nin üzerinde yerli olacak"

CEO açıkladı: Bütün Ebatta Gör

Türkiye Arabayı Teşebbüs Grubu TOGG Üst Yöneticisi CEO Gürcan Karakaş, Turkcell’in tertip ettiği Teknoloji Doruğu faalliğine konuşmacı olarak katıldı. Karakaş, yerli araba hakkında söylemelerde bulundu.

Gürcan Karakaş’ın söylemelerine göre yerli araba yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranına sahip olacak. Karakaş, söylemelerinin devamında “Yola çıkış noktasındaki yüzde 50’lik oran gayet iyi bir oran. Bunun bir başlangıç olduğunu ve bu başlangıçtan sonra gelecek olan ekosistem ile birlikte katma bedelin sabrederek çoğalacağını, özellikle uslu kentler ile iletişimi güzergahından baktığımızda yeni iş fırsatları getireceğini düşünüyoruz.” dedi.

Seviye 3 özerk olacak 

Yerli arabanın Seviye 3 özerk sürüş becerisine sahip olacağı bir defa daha ifade edilirken bunun ehemmiyeti hakkında söylemelerde bulunuldu. Yerli araba kendiliğindene şerit değiştirebilecek, uzun bir yolculuğu sürücünün kısmi müdahaleleri ile bitirebilecek.
Ayrıca Bkz. “Turkcell Teknoloji Doruğu 2019, 5G ve özerk teknolojileri odağına tertip edildi”  

Arabaların özerk sürüş seviyesi, suni aklın sürücü müdahalesine dinlediği lüzuma göre seviye 0 ile seviye 5 arasında değerlendiriliyor. Tamamen sürücüsüz yolculuk tecrübeyi yaşatan taşıtlar seviye 5 olarak sınıflandırılıyor. Bugün seviye 3’nam üzerinde seri yapımı yapılan özerk taşıt bulunmuyor. Yerli araba, seviye 3’e hazır özerk bir taşıt olacak.

CEO açıkladı: Bütün Ebatta Gör  

Elektrikli motordan beslenecek yerli arabanın ilk prototipi Aralık ayında sergilenecek. Karakaş, arabanın 48 aylık mahsul geliştirme sürecini bitirdikten sonra, başka bir deyişle 2022 senesinin ortasında satışa sunulacağını ifade ediyor. Türkiye Arabayı Teşebbüs Grubu’nun ülkemizdeki araba satışları ve küresel satışlar üzerinden yaptığı çalışmalar neticesinde ilk arabanın C segment SUV model olmasına karar verilmişti. İlerleyen yarıyılda ilk yerli araba ile aynı platform üzerine heyeti değişik segment arabalar üretilmesi tasarlanıyor. 2022 senesinin ortasında satışa sunulacak yerli arabanın maliyetinin rekabetçi bir maliyet ile karşımıza çıkacağı belirtiliyor.


Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.