Çinlilerin Daimler’deki hisseyi gelişiyor: İşletmenin yüzde 5’i BAIC’e satıldı

Çinlilerin Daimler'deki hisseyi gelişiyor: İşletmenin yüzde 5'i BAIC'e satıldı

Çinlilerin Daimler'deki payı büyüyor: Şirketin yüzde 5'i BAIC'e satıldı Bütün Ebatta Gör

Elektrikli taşıt pillerinin çok pahalı olması otomotiv devlerinin uygun maliyetli taşıtlar üretmesini güçleştiriyor. Bu da onları, dünyanın en büyük elektrikli taşıt pazarı olan Çin’deki partnerleri ile eforlu bağlar kurmaya zorluyor.

Yukarıyada bahsi geçen üreticilerden biri de Daimler. Çinli üreticilerle uzun zamandır iş birliği içerisinde çalışan Alman otomotiv devi, geçtiğimiz sene paylarının yüzde 10’unu Geely’e satmıştı. Bunun için 9 milyar dolar ödeyen Çinli firma, Daimler’in en büyük paydaşı konumuna yükselmişti. Özellikle Avrupa’da büyük ses getiren bu ortaklık, elektrikli ve özerk taşıtlar geliştirmek için imzalanmıştı.

Çinlilerin Daimler’deki hisseyi %15’e yükseldi

Reuters’ın haberine göre, Çinlilerin Daimler paylarındaki hisseyi yeni bir ortağın gelişiyle daha da yükseldi. Alman üretici ile bağını kuvvetlendirmek isteyen Çinli Beijing Automotive Group Co Ltd BAIC, işletmenin yüzde 5 oranındaki payını satın aldı. Böylece Çinli işletmeler Daimler’in yüzde 15’ini hakimiyet eder hale geldi.

Mevzuyla alakalı söyleme yapan BAIC İdare Heyeti Başkanı Heyi Xu, “Bu adım Daimler’in idare ve taktiğine olan geçimimizi ve dayanağımızı pekiştiriyor” biçiminde konuştu. Geely kanadından mevzubahisi satın almayla alakalı bir yorum gelmedi. Çinli Geely, geçtiğimiz aylarda Daimler’in alt markası Smart’ın yüzde 50’sini de satın almıştı. Bu kapsamda Smart modellerinin elektrikli olması ve Çin’de üretilmesine karar verilmişti.

https://www.reuters.com/article/akıl-baic-daimler/chinas-baic-buys-5-daimler-stake-to-cement-alliance-idUSKCN1UI0IY Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.