Continental, yakıt tüketimini %20 oranında eksilten 48V hibrit sistem geliştirdi

Continental, yakıt tüketimini %20 oranında eksilten 48V hibrit sistem geliştirdi

Continental, yakıt tüketimini %20 oranında azaltan 48V hibrit sistem geliştirdi

Yeni teknolojiler geliştirmek ismine Ar-Ge’ye 3 milyar euro tüketen Continental, yeni jenerasyon taşıtlarda kullanılmak üzere geliştirdiği 48-voltluk hibrit sistemini tanıttı. Söz mevzusu hibrit sistem, markanın değişik teknolojik mahsulleriyle beraber Eylül ayındaki Frankfurt Araba Fuarı’nda sergilenecek.

Continental’in ‘son teknoloji sürüş sistemi’ olarak adlandırdığı hibrit sistem içerisinde 30 kW’lık 40 hp su soğutmalı elektrik motoru bulunuyor. Söz mevzusu motorun içten yanmalı motor ile şanzıman arasına konumlandırıldığı belirtiliyor. Ayrıca sistemin hem daha yararlı olmak hem de standartların üzerinde akımla başa çıkabilmek üzere optimize edilmiş efor elektroniği personellerine sahip olduğu da verilen bilgiler arasında.

Continental, yakıt tüketimini %20 oranında azaltan 48V hibrit sistem geliştirdi

Sbağışlama elektrik modunda 90 kilometre/s sürate olanak verecek 

Son birkaç senede pek çok üretici “48-volt hafif hibrit” teknolojisine sahip taşıtlarını piyasaya sürdü. Continental ise geliştirdiği sistemi “hafif hibrit” olarak görmüyor. Çünkü işletme, geliştirdiği hibrit sistemin sadece elektrikli modda 90 kilometre/s sürate çıkabilmeye olanak verdiğini, bunun şimdiye dek ancak çok pahalı olan plug-in hibrit sistemlerde muhtemel olduğunu  belirtiyor. Ayrıca mevzubahisi teknolojinin halihazırda pek çok hibrit taşıtta kullanılan yüksek gerilimli sistemlerden çok daha ucuz olduğu da firmanın iddiaları arasında.

Ayrıca Bkz. “Yerli araba imaline müteveccih pil yatırımı reelleştirilecek”

Yakıt tüketimini %20 oranında düşürecek

Continental, geliştirdiği hibrit sürüş sisteminin teknik bilgileri mevzusunda henüz bir söyleme yapmış değil. Fakat CO2 emisyonları ve yakıt tüketiminin içten yanmalı motorlu vasıtalara göre %20 oranında eksileceğini belirtiyor. Söz mevzusu teknolojinin pazardaki değişik 48-volt hafif hibrit sistemlerden %10 daha gelişmiş olduğu da verilen bilgiler arasında. Continental tarafından geliştirilen hibrit sistemin hangi markalar tarafından kullanılacağı ise henüz muhakkak değil.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.