Daha Önceki Volkswagen CEO’su dolandırıcılık kabahatinden 10 sene mapus uyuyabilir

Daha Önceki Volkswagen CEO'su dolandırıcılık kabahatinden 10 sene mapus uyuyabilir

Eski Volkswagen CEO'su dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapis yatabilir Bütün Ebatta Gör

Alman üretici Volkswagen’in milyarlarca euro ceza ödemesine neden olan Dieselgate skandalının tesirleri sürüyor. Gelen haberlere göre daha önceki Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn’u zahmetli bir süreç bekliyor.

Reuters tarafından yapılan haberde, Martin Winterkorn’un 2014 senesindeki emisyon skandalına bağlı olarak dolandırıcılık ve rekabeti ihlal kabahatlerinden suçlanacağı belirtildi. Winterkorn ile beraber dört idareyicinin daha aynı kabahatten duruşmaya verildiği ifade edilirken, daha önceki Volkswagen CEO’sunun 10 sene mapus cezasıyla karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

Eski Volkswagen CEO'su dolandırıcılık suçundan 10 yıl hapis yatabilir Bütün Ebatta Gör

“Şike yapıldığını bilmesine karşın saldırı yapmadı” 

Savcılığın söylemesine göre Volkswagen’in emisyon skandalında Winterkorn’un hisseyi büyük. O yarıyıl idareyici koltuğunda oturan Winterkorn, seneler süren şike hadiselerini çok daha evvel durdurabilirdi. Fakat o, emisyon şikesi yapıldığını 2014’nam Mayıs ayında bilmesine karşın rastgele bir hücumda bulunmadı. Böylece Volkswagen, alıcılarına emisyon standartlarına uymayan vasıtalar satmaya devam etti.

Ayrıca Bkz. “Mercedes, yeni kompakt SUV konsepti GLB’yi görücüye çıkardı”

Yapılan söylemede, daha önceki Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn ve öteki dört şahsın 10 seneye kadar mapus cezasıyla karşı karşıya kalabileceği belirtildi. Savcılık, emisyon skandalıyla iletişimi bulunan öteki 36 kuşkuluyla alakalı soruşturmaların da devam ettiğini söyledi. Mevzuyla alakalı Volkswagen’den rastgele bir söyleme gelmedi.

https://europe.autonews.com/automakers/former-volkswagen-ceo-winterkorn-charged-fraud-germany Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.