Dünyanın en hafif elektrikli bisiklet modeli ile tanışın [Video]

Elektrikli bisiklet modelleri genel olarak taşıdıkları batarya ve motor sebebiyle hafif değiller. Ancak istendiği zaman ağırlığı düşürmek olası.

Bir Hayli hafif elektrikli bisiklet modeli karşımıza çıktı. Ancak hiçbirisi sanıyoruz Dennis Freiburg imzalı modelin yayına bile yanaşamadı. Zira Freiburg’un hazırladığı elektrikli bisikletin sadece 6.8 kilogram ağırlığı bulunuyor. Bu açıdan gerçekten sınırları zorlayan model, söylendiği kadarıyla sadece 1 kilogram ağırlığında bir gövde ağırlığına sahip. Peki bu kadar hafif bir bisiklet nasıl geliştirildi? Dünya rekoru kıran modelin olabilecek hemen her parçası hafif ancak sağlam karbon fiberden üretilmiş. Merida Scultura bisiklet modeli üzerine kurulduğu aktarılan bu özel model, bir hayli noktasında üç ebatlı yazıcı ile üretilmiş özel parçalar da kullanıyor. Görebileceğiniz üzere şehir / asfalt kullanıma özel bir seçenek olan yüksek sürat odaklı elektrikli bisiklet, sıradan elektrikli modellerden daha değişik bir motor 600 watt RC helikopter motoru! kullanıyor. Bu kadar düşük ağırlığının en büyük yardımcısı da kesinlikle gövde yanında bu ayrıntı oluyor. Bu motor ile bisikletin 25 kilometre/s sürate çıkabildiği aktarılıyor. Ancak bu sınırlandırılan sürat. Maksimum sürat istenirse 48 kilometre/s olarak geçiyor.

Dünyanın en hafif elektrikli bisiklet modeli çok dikkat çekti

Hafif olması için seçim edilen minik batarya ile 19-35 kilometre arası erim sunan modelin Guinness Rekorlar Kitabı‘na en hafif elektrikli model olarak girdiğini de belirtmek gerekiyor. Bu modelin henüz satışı ya da ticari gidişatı hakkında bir bilgi yer almıyor.