Dünyanın en süratli traktörü 166 kilometre/s sürate sahip JCB Fastrac oldu

Dünyanın en süratli traktörü 166 kilometre/s sürate sahip JCB Fastrac oldu

Dünyanın en hızlı traktörü 166 km/s hıza sahip JCB Fastrac oldu Bütün Ebatta Gör

Honda Mean Mower’ın “dünyanın en süratli çim biçme aygıtı” ünvanını geri kazanmasının ardından bir rekor haberi de JCB’den geldi. Guy Martin’in kullandığı JCB Fastrac, saatte 166 km sürate erişerek “dünyanın en süratli traktörü” ünvanını kazandı.

Söz mevzusu rekor teşebbüsü JCB ve Guy Martin ortaklığında İngiltere’deki Elvington uçak pistinde hakikatleştirildi. Dünyanın en süratli traktörü ünvanını kazanan Fastrac modelinde 1000 at efor ve 2500 Nm tork üreten 7.2 litre altı silindirli DieselMax motorun modifiye edilmiş bir versiyonu kullanıldı. Ayrıca rekor teşebbüsü için sıkı bir perhize girerek rahatlayan Fastrac’ın aerodinamik özelliklerini geliştirmek için Williams Advanced Engineering firmasından destek alındı.

Ayrıca Bkz. “2019 Audi SQ8, 435 atlık hafif hibrit motoruyla tanıtıldı”

Eskiki rekor özel üretim Track-Tor’a aitti

JCB’nin rekor teşebbüsü Fastrac’ın yapımdaki 28. sene dönümünü kutlamak ismine yapıldı. Bundan evvelki rekor Top Gear takımı tarafından Track-Tor ismi verilen özel üretim bir traktörle kırılmıştı. Track-Tor bu sınamada 156 kilometre/s sürate erişerek en süratli traktör olmuştu. JCB Fastrac bu rekoru 10 kilometre/s sürat farkıyla kırarak ünvanı elinden almış oldu.

JCB Fastrac ile hakikatleştirilen dünya rekoru teşebbüsünün sene sonuna doğru Channel 4 adlı kanalda yayınlanacağı söylendi.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.