Dünyanın enerji faydalılığı azami vasıtayı: Eximus IV

Dünyanın enerji faydalılığı azami vasıtayı: Eximus IV

Dünyanın enerji verimliliği en yüksek aracı: Eximus IV

Her sene İsveç’te tertip edilen Delsbo Elektrik isimli müsabaka, dünyanın enerjiyi en bereketli biçimde kullanan arabasını yapmaları mevzusunda talebelere cesaret aşılamasını öğreniliyor. Bu yıl tertip edilen müsabakanın şampiyonu ise Eximus IV adlı vasıta oldu. Team Eximus’un vasıtayı Eximus IV bu alanda öğrenilen tüm rekorları altüst etmeyi muvaffak oldu.
Ayrıca Bkz. “Volvo, özerk kamyonlarında NVIDIA’nın DRIVE platformunu kullanacak”  

Dalarna Üniversitesi ve Chalmers Teknik Üniversitesi işbirliği ile kurulan Team Eximus’un rekorlara doymayan galibiyeti, takımın müsabakaya ilk katıldığı 2016 senesinde başladı. Bu tarihten itibaren ekip, her sene kendi rekorunu kırmış.

Dünyanın enerji verimliliği en yüksek aracı: Eximus IV Bütün Ebatta Gör

Sürtünme kaynaklı enerji kaybını en aza indirmek kastıyla raylarda yapılan yarışta, vasıtaların 3,36 kmlik mesafeyi aralık vermeden gidebilmesi ve vasati ağırlığı 50 kg olan altı yolcu taşıyabilmesi gerekiyor.

Eximus IV bu seneki galibiyetini fantastik hafif ve aerodinamik olan malzemeye borçlu. Fazla derecede hafif olan uçak materyalleri ile yeni bir motor kullanan takım, hazırlıklarını yel tünellerinde yaptığı çalışmalarla pekiştirmiş. Ortalamada bir bisikletten daha süratli olmayan vasıtalar enerji faydalılığı noktası da ise fantastik kıymetlere sahip. Bu kapsamda Eximus IV, her şahıs için km başına 0.603 watt/saat enerji tüketmiş. Altı karakter bir vasıta için petrol faydalılığı karşılığının ise 100km’de 0.34l olarak ölçüldüğü belirtiliyor.

Dünyanın enerji verimliliği en yüksek aracı: Eximus IV Bütün Ebatta Gör

Müsabakada dikkat sürükleyen öbür grubun ise Chalmers Üniversitesi’nden Levitas takımı olduğu ifade ediliyor. Standart tren rayı sistemi üzerinde manyetik kaldırma magnetic levitation-maglev ilkesiyle hareket tren, raylardan 2 mm yükseklikte hareket ederken 160 kilogram’lık bir yük taşıyabilmiş.

Levitas takımının ürettiği manyetik trenden oldukça etkilenen HHK Cluster Müdürü ve İnovasyon Mükâfatı jürisi başkanı Paul Bogatir, taşıtın sektörü değiştirebileceğini belirtmiş.

 

https://newatlas.com/eximus-iv-worlds-most-efficient-vehicle/60220/ Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.