Elektrikli arabalara MTV geliyor

Elektrikli arabalara MTV geliyor
Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye yeni torba yasa sunuldu. Meclise sevk edilen torba yasa, aidat yasaları ve bazı KHK’de farklılıklar yapılmasına ait maddeler kapsıyor. Yeni torba kanunda elektrikli arabaları ilgilendiren büyük bir aidat farklılığı dikkat sürüklüyor.

 

Elektrikli motorların silindire, içten yanmalı motora ve emisyona sahip olmamasından dolayı Motorlu Araçlar Aidatsi MTV alınmıyordu. Meclise sunulan torba kanunun yürürlüğe girmesi halinde elektrikli arabalardan da MTV alınacak.
 

İçten yanmalı taşıtların 4’te 1’i oranında MTV

Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba yasa ile alakalı söylemesinde “Elektrik motorlu; araba, kaptıkaçtı, arazi vasıtaları ve eşlerinin, panelvanların ve motosikletlerin, daha düşük olarak, öbür araçlar için uygulanmakta olan motorlu araçlar aidatı MTV tarifesinin yüzde 25’i oranında ödentilendirilmesi sağlanacak.” dedi.

 
Ayrıca Bkz.Yeni torba yasa Meclis’te: Vasıtasını hurdaya ayırana ÖTV indirimi

Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından elektrikli vasıtalar, benzinli ve dizel vasıtalara uygulanan MTV meblağının yüzde 25’i oranında aidata tabi olacak. Fiyatın nasıl tanımlanacağı öğrenilmiyor. Tamamen elektrikli arabalar yüksek performans sunabiliyor. Misalin 2017 model ve motoru 2001cc ile 2500cc arası benzinli veya dizel taşıtların MTV meblağı 5396 TL olarak hesaplanıyor. Bunun dengi bir elektrikli arabadan 1349 TL MTV ödemesi alınabilecek.

 

Elektrikli arabaların tabiata saldığı hasarlı bir gaz olmaması ve efor kaynağının fosil yakıt yerine batarya olmasından dolayı bu vasıtalardan MTV alınması pek anlamlı görünmüyor. Öbür ülkelerdeki gibi insanların elektrikli vasıtalara yönelmesi için aidat muafiyeti sağlayacağımıza aidat alınması için uğraşıyoruz.