Elektrikli Honda e’nin platformuna ait bilgiler paylaşıldı

Elektrikli Honda e'nin platformuna ait bilgiler paylaşıldı

Elektrikli Honda e'nin platformuna ait bilgiler paylaşıldı Bütün Ebatta Gör

Japon üretici Honda’nın Avrupa’daki ilk elektrikli arabasıyla alakalı yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda minik elektrikli arabanın kolayca Honda e olarak adlandırılacağı söylenmişti. Şimdi de Honda e’nin platformu ve pil kolisiyle alakalı ayrıntılar paylaşıldı.

Honda e, kendine has tasarımı sayesinde hem sade hem de fütüristik görünmeyi muvaffak oluyor. Minik elektrikli araba, Japon markanın özel elektrikli vasıta KONUT platformu üzerine inşa edilen ilk model olma özelliği taşıyor. Bu platformdaki pil kutuyu, öteki KONUT platformlarında olduğu gibi taşıtın tabanında yer alıyor. Böylece düşük ağırlık merkezi elde ediliyor. 50:50 ağırlık dağılımı ve bağımsız süspansiyonlar da ele alındığında, Honda e’nin oldukça konforlu ve balanslı bir şasiye sahip olduğu söyleniyor.

Elektrikli Honda e'nin platformuna ait bilgiler paylaşıldı Bütün Ebatta Gör

30 dakika şarjla 160 kilometre erim

Honda e’nin tabanında 35.5 kWh kapasitede su soğutmalı lityum iyon pil kutuyu bulunuyor. Bu pil, Type 2 AC şarj ve CCS2 DC süratli şarja geçimli olacak biçimde planlanmış. Süratli şarj özelliği sayesinde pilin 30 dakika gibi kısa bir vakitte %80 doluma eriştiği söyleniyor. Honda e’nin 200 kilometre erime sahip olacağını düşündüğümüzde, yarım saat şarj ile 160 kilometre gibi bir kıymet karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Bkz. “Yeni Renault Captur’un tasarımı sızdırıldı”

Honda e’deki elektrik motorunun teknik bilgileri henüz söylenmedi. Fakat motorun arka eksen üzerine entegre edileceğini ve taşıtın arkadan itişli bir model olacağını öğreniyoruz. Elektrikli Honda e ile alakalı tüm ayrıntılar sene bitmeden ortaya çıkacak. Yan ayna kameraları ve beş ekrandan oluşan fütüristik kokpitiyle dikkat sürükleyen Honda e’nin şimdiden Avrupa’da 30 binin üzerinde sipariş aldığı söyleniyor.

Foto Galeri | 11 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.