Fazla yüksek ve düşük ısılar elektrikli vasıtaların mesafesini etkiliyor

Fazla yüksek ve düşük ısılar elektrikli vasıtaların mesafesini etkiliyor
Aşırı yüksek ve düşük ısılar elektrikli araçların mesafesini etkiliyor Bütün Ebatta Gör

Elektrikli taşıtlar son yarıyılda otomotiv pazarının en ehemmiyetli saldırısından birisi olarak gösteriliyor. Etrafın korunmasına da büyük katkı sağlayan elektrikli vasıtaların tamamen elektriğe bağımlı olması bazı meseleleri birliktesi getiriyor.

Aşılması gerekiyor

Elektrikli vasıtalarda tek şarj ile alınan mesafeler ehemmiyet taşıyor. Bu sayede sürücüler bir yolculuk esnasında daha az şarj istasyonlarına lüzum dinliyor ve şarjını tasarlayabiliyor. Bununla beraber taşıt içerisinde öteki elektronik aksamın da pilden yararlanıyor olması işleri değiştiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri Araba Birliği – AAA elektrikli vasıtaları masaya yatırdı ve pil faydalılığını test etti. Özellikle çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda pilin mesafesinin etkilendiği belirtiliyor. Hali hazırda bununla alakalı şikayetler de var.

Ayrıca Bkz. “AOC oyunculara müteveccih kavisli bir monitör duyurdu”

Testlerde BMW i3, Chevy Bolt, Nissan Leaf, Tesla Model S ve Volkswagen e-Golf vasıtaları kullanılmış. Pilin tek şarjda vasati 150Km ortamında gittiği baz alınmış ve faydalılık testleri de buna göre hesaplanmış. Testler kapalı ve havanın hakimiyet edilebildiği bir etrafta yapılmış.

Sonuçlara göre -6 derecede elektrikli vasıtanın mesafesi yüzde 41 oranında düşüyor. Bunun nedeni ise soğuk havada motorun sıcaklığı yükseltmek için daha fazla efor tüketmesi. Pilin kullanılamaz hale gelmemesi için de daha sık şarj etmek gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri’de son yaşanan fazla soğuklarda pek çok elektrikli taşıt sürücüsü aynı mevzudan şikâyet etmiş.

Daha sık şarj etmek elbette maliyetleri çoğaldırıyor. Her 1500Km mesafeye göre vasati 23 derece sıcaklıkta otobanda giden bir elektrikli vasıtadan 25$ daha maliyetli olabiliyor.

Eş neticeler 35 derece üzerindeki sıcaklıklarda da elde edilmiş. Klima ve havalandırma yükü devreye girince pilin aldığı mesafe yüzde 17-20 arasında düşmüş. Elbette bu cins meseleler fosil yakıtlı vasıtalarda yaşanmıyor.

Yapılan testler elektrikli vasıtaların ehemmiyetli bir maniyi daha aşması gerektiğini gösteriyor. Özellikle fosil yakıtlı vasıtalara göre dezavantaj oluşturabilecek bu gidişata bakalım nasıl bir çözüm bulunacak?

 

https://www.theverge.com/2019/2/10/18217041/electric-car-konut-extreme-weather-polar-vortex Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.