Ford, Çinli Zotye Auto ile ortak elektrikli vasıta üretecek

Ford, Çinli araba üreticisi Zotye Auto ile 765 milyon dolarlık bir uyuşma imza attı. Yapılan bu stratejik uyuşmayla beraber iki firma elektrikli vasıta üretmek için beraber çalışacak. Yüzde 50-50 ortaklık modeliyle faaliyete başlayacak Zotye Ford Automobile Co. Ltd. firmasının ilk gayeyi Çin’in Zhejiang eyaletinde bir yapım kuruluşu kurmak.
 

Ayrıca Bkz.EPDK, elektrikli taşıtlara müteveccih mevzuat hazırlıyor

Üretilecek elektrikli vasıtalar yeni bir Çin markası altında sunulacak. Ülke şu anda dünyanın en büyük elektrikli araba pazarı konumunda. Zotye zati Çin’de mahallî teşviklerden sonra maliyeti 9.000 doların altına düşen iki koltuklu E200 de dahil olmak üzere kendi elektrikli taşıtlarını satıyor. Firma bu sene Çin’de 22.500‘den fazla kompakt elektrikli vasıta satmış gidişatta.
 

GM, Volkswagen ve Volvo’nun da Çin’de eletkrikli otomobi üretme tasarıyı var

Zotye Ford’un ufak otmobiller üzerine odaklanması bekleniyor. Çin’deki tamamen elektrikli ve benzinli-elektrikli hybrit taşıtların satışı, 2015 seneyi süresince yüzde 50 çoğalarak 336.000 taşıta yükseldi. Başka Bir Deyişle bu da küresel arzın yüzde 40‘ı demek. Ford, Çin’deki elektrikli ve hibrit araba pazarının 2025 senesine kadar senelik 6 milyon satış sayısını tutmasını beklediğini söylüyor.
 
Öte yandan Daimler AG bünyesinde yer alan Alman araba devi Mercedes Benz de Çinli bir ortakla elektrikli arabalar yapıyor. General Motors ve Volkswagen‘in içinde yer aldığı öbür evrensel araba üreticilerinin de eş teşebbüslerde bulunduğunu belirtelim. Çinli Geely Holding‘in sahip olduğu Volvo Cars da 2019 senesinden itibaren Çin’de elektrikli araba yapımına başlayacak.