Ford fabrika emekçilerine Iron Man stili dış iskelet giydirmeye başladı

Reeline bakılırsa “mekanik dış iskelet” kavramıyla yeni tanışmıyoruz. İlk başlarda çizgi romanlarda, TV gösterilerinde ve Iron Man gibi süper kahraman filmlerinde bir konsept olarak yer almış olsa da yavaş yavaş reel yaşama adapte olmaya başlamış vaziyette. Misalin belden altı felçli insanların yürüyebilmesine dayanakçı olmak için kullanıldığı gibi, yaşlıların balansını kaybedip düşmelerini önlemek için de giyilebiliyor.
 

Ayrıca Bkz.Ford, Çinli Zotye Auto ile ortak elektrikli vasıta üretecek

Mekanik dış iskelet, yavaş yavaş vücutsal olarak ağır işlerde çalışan emekçilere efor vermek için de kullanılmaya başlıyor. Otomotiv devi Ford, fabrika emekçilerinin kimilerini dış iskelet ekibiyle donatarak bu düşünceyi yaşama geçirmiş vaziyette. Ekso Bionics tarafından geliştirilen EksoVest ismindeki dış iskelet 2.5 ila 7 kilogram arasında kaldırma kapasitesine sahip.
 
Bu sayı çok yüksek gibi görünmese de Ford bazı çalışanların işlerini yapmak için günde 4.600 defa, senede ise bir milyon defa kollarını kaldırmak zorunda kaldıklarını söylüyor. EksoVest olarak adlandırılan giyilebilir teknoloji, vazifelerini yapan çalışanların kolunu kaldırarak onlara dayanak oluyor. Firma dış iskelet ekibinin, emekçilerin çalışmalarını basitleştireceğini ve adale bitkinliğinden kaynaklanan yaralanma olaylarını eksilteceğini söylüyor.