Ford, kahve çekirdeği atıklarından araba parçası üretecek

Ford, kahve çekirdeği atıklarından araba parçası üretecek

Ford, kahve çekirdeği atıklarından otomobil parçası üretecek Bütün Ebatta Gör

Son yarıyılda esrarengiz tescil ve projeleriyle dikkatleri üzerine sürükleyen Ford yeniden donakalttı. McDonald’s ile uyuşan Amerika Birleşik Devletleri’li üretici, kahve çekirdeği atıklarından araba parçası üretecek.

1000 senelik köklü bir geçmişe sahip olan kahve, dünyada en çok harcanan mahsullerden biri. Harcayıcının kahveye çoğalan arzından dolayı kahve sanayisinde çok ölçüde atık alana geliyor. Kahve çekirdeği zarı da bu esas atıklardan biri. Ford ve McDonald’s, bu mevzuda ehemmiyetli bir iş birliğine imza atarak bu atıkların çok ehemmiyetli bir ölçüsünü yenilikçi ve sürdürülebilir biçimde değerlendirmeyi kastediyor.

Ayrıca Bkz. “Üstü açılabilen crossover: Volkswagen T-Roc Cabriolet imal bandına çıktı”

Ford tarafından yapılan söylemeye göre, yukarıyada bahse mevzu olan kahve çekirdeği atıkları düşük oksijende ve yüksek dereceyle ısıtılıp plastik ve öbür ek maddelerle karıştırıldığında dayanıklı bir materyale dönüştürülebiliyor. Bunun neticesinde ortaya çıkan bileşenler, far yuvaları ve öbür iç ve dış kaporta parçalarının sahip olması gereken nitelik özelliğiyle anlaşıyor. Üstelik bu usulle üretilen parçaların yüzde 20 daha hafif olduğu ve kalıplama sürecinde yüzde 25 daha az enerji kullanıldığı da ehemmiyetli ayrıntılar arasında.

Söz mevzusu proje kapsamında, McDonald’s’ın Kuzey Amerika’daki kahve çekirdeği atıklarının ehemmiyetli bir kısmını araba parçalarında kullanılmak üzere Ford’a yönlendireceği söyleniyor. İki işletme arasındaki iş birliğinin ilerleyen zamanlarda başka “sürdürülebilir” projelerle çoğalabileceği de verilen bilgiler arasında.

https://media.ford.com/content/fordmedia/feu/en/news/2019/12/05/ford-mcdonalds-collaboration-convert-coffee-bean-waste-into-car-parts.html Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.