Ford Otosan’ın “elektrikli araç” yatırımına ilişkin detaylar belli oldu

Ford Otosan'ın Tam Boyutta Gör

Tamamen elektrikli Ford Transit’in üretimini üstlenen ve kısa süre önce Kocaeli’de Batarya Montaj Fabrikası kuracağını açıklayan Ford Otosan‘ın yatırımına ilişkin detaylar belli oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan yatırıma ilişkin teşvik kararına göre Ford Otosan, önümüzdeki 6 yıllık plan kapsamında yeni nesil araç üretimi ve batarya montaj fabrikası için toplamda 20,5 milyar TL’lik sabit yatırım yapacak.

İlginizi Çekebilir Avatar Ford Otosan Kocaeli’ye ‘Batarya Montaj Fabrikası’ kuruyor

Teşvik kapsamına alınan yatırımla birlikte Ford Otosan’ın 3 bin kişiye ilave istihdam sağlaması öngörülüyor. Yapılan açıklamaya göre bu istihdamın 200’ü nitelikli personelden oluşacak. Yatırımın süresi yani 6 yıllık sürecin sonunda elektrikli ticari araç üretiminin yılda 210 bin adete, batarya üretiminin ise yılda 130 bin adete çıkarılması hedefleniyor.

Ayrıca Bkz. “Yeni egzoz denetim sistemi “EGEDES” 2021’de Türkiye genelinde uygulanacak”

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle teşvik kapsamına alınan yatırıma farklı konularda devlet desteği sunulacak. Yatırım için şirkete yatırım yeri tahsisi yapılacak. Çeşitli vergi istisnaları ve desteklerinin yanında azami 250 milyon TL’lik nitelikli personel desteği de verilecek. Yatırım için işletmeye geçiş tarihinden 10 yıla kadar 200 milyon TL’lik enerji desteği de verilecek.

Ford Otosan’dan yapılan açıklamada Batarya Montaj Fabrikasının 2022 yılında hayata geçirileceği belirtilmişti.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201204-10.pdf Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu arkadaşınıza postalayın. Bu haberi, mobil uygulamamızı kullanarak indirip,
istediğiniz zaman (çevrim dışı bile) okuyabilirsiniz: DH Android Uygulamasını İndir DH iOS Uygulamasını İndir