Ford, Volkswagen’in altyapısını kullanan elektrikli vasıta üretecek

Ford, Volkswagen'in altyapısını kullanan elektrikli vasıta üretecek

Ford, Volkswagen'in altyapısını kullanan elektrikli araç üretecek Bütün Ebatta Gör

Elektrikli, özerk ve irtibatlı vasıta geliştirmenin yüksek maliyeti karşısında köklü otomotiv devlerinin el ele verdiğini görüyoruz. Volkswagen ve Ford arasında da bu mevzuları içeren bir iş birliği başladı. Bugün yapılan fotoğrafı söylemeyle iki işletme arasındaki iş birliğinin ayrıntıları ortaya çıktı.

Volkswagen ve Ford arasında yapılan uyuşmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri merkezli üretici elektrikli vasıta üretmek için Volkswagen’in Millî Eğitim Bakanlığı platformunu ve parçalarını kullanabilecek. Belirtilene göre Ford, Alman üreticinin platformu üzerine inşa edilen elektrikli taşıtları 2023 senesinde Cologne’deki fabrikasında üretmeye başlayacak. Ford, 6 senelik periyotta Millî Eğitim Bakanlığı platformuna dayalı 600 bin vasıta satmayı tasarlıyor.

Ford, Volkswagen'in altyapısını kullanan elektrikli araç üretecek Bütün Ebatta Gör

İki otomotiv devi arasındaki uyuşmanın bir başka maddesi de Ford’un sürücüsüz vasıta üniteyi olan Argo AI ile alakalı. Buna göre Volkswagen, Argo AI firmasına toplam 2.6 milyar dolar yatırım yapacak. Bunun 1 milyar doları doğrudan finansman sağlama biçiminde olacak. Ayrıca Volkswagen Grubu’nun 1.6 milyar dolar kıymetindeki Autonomous Intelligent Driving AID üniteyi de Agro AI’nin Avrupa’daki yeni genel merkezi olacak. Bu sayede Argo AI’nin bedeli 7 milyar dolara yükselecek.

Ayrıca Bkz. “İstanbul Havalimanı’nda taksi müddetlerini yüzde 50 eksiltecek 3’üncü pist için tarih verildi”

Volkswagen CEO’su Herbert Diess, mevzuyla alakalı söylemesinde “Küresel ortaklığımz daha parlak bir gelecek vadetmeye başladı. İşbirliği yapabileceğimiz öteki alanları değerlendirmeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.