Ford’dan insansı özerk teslimat robotu: Digit

Ford'dan insansı özerk teslimat robotu: Digit

Ford'dan insansı otonom teslimat robotu: Digit Bütün Ebatta Gör

Online alışveriş ve özerk teknolojiler, son yarıyılda adını çok sık dinlediğimiz kavramlar arasında. Mevzubahisi iki kavram ilk bakışta birbiriyle ilgisiz gibi görünse de, dünyanın önde gelen firmaları bu ikiliyi aynı potada eritecek teknolojik mahsuller üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda hareket eden Ford, Digit ismini verdiği özerk teslimat robotunu tanıttı.

Digit; Ford ve Agility Robotics ortaklığında yürütülen Ar-Ge çalışmalarının mahsulü. İnsan gibi görünen bu iki bacaklı uslu robot, hafif bir malzemeden üretilmesi sayesinde yalnızca 20 kilogram ağırlığa sahip. Engebeli arazilerde rahat şekilde yürüyebilen özerk teslimat robotu, manileri balansı bozulmadan aşabiliyor.

Ayrıca Bkz. “Aşıları sıcakta gizlemenin yolu bulundu”

Özerk robot, Ford’un sürücüsüz taşıtlarıyla taşınıyor 

Kendiliğindene direnerek oldukça minik bir hacme erişebilen özerk robot, belirtilen adrese teslimatını yapmak için Ford’un sürücüsüz taşıtıyla taşınıyor. Son noktaya erişildiğinde taşıttan inen robota gereksinim dinleyeceği tüm bilgi kablosuz olarak iletiliyor. Teslimatını meselesiz reelleştiren Digit, kolinin sahibine bildirim göndermeyi de ilgisizlik etmiyor.

LİDAR ve stereo kameralarla donatılan özerk robotun özellikle merdiven inip çıkma performansı ile uzmanları etkilediği söyleniyor. Alttaki videodan Ford’un özerk robotu Digit’in tanıtımını izleyebilirsiniz.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.