Geely, evrensel pazarda satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A’yı tanıttı

Geely, evrensel pazarda satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A'yı tanıttı

Geely, global pazarda satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A'yı tanıttı Bütün Ebatta Gör

Son senelerde oldukça asabi bir sihrime taktiği izleyen Geely, halihazırda Çin’in en büyük üreticilerinden biri. Mevzu elektrikli vasıtalara geldiğinde ise ülke hudutları içerisinde kalmayıp dünyaya açılmak istiyor. Bu istikamette yeni evrensel elektrikli taşıt markası Geometry’i tanıtan Geely, bu marka altında satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A’yı da görücüye çıkardı.

Çinli Geely, yeni evrensel markası Geometry’nin 2025 senesine kadar dünya genelinde 10 farklı elektrikli taşıt satışa sunacağını açıkladı. Bu vasıtalar sedan, SUV, crossover ve MPV segmentlerinde olup, Geometry markasının evrensel pazardaki temsilcileri olacak. Geometry A ise bu vasıtalardan ilki ve Geely’nin tasvirine göre “premium bir sedan”.

Ayrıca Bkz. “2019 Audi S6 ve S7 modelleri tanıtıldı: Hafif hibrit dayanaklı TDI motor”

Geometry A, iki farklı versiyonla satışa sunulacak 

Geometry A, standart erimli ve uzun erimli olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Bu versiyonlarda sırasıyla 51.9 kWh ve 61.9 kWh piller bulunacak. Geely, elektrikli vasıtaların hayati uzuvlarından biri olan pil için Çin’in en büyük batarya üreticisi CATL ile uyuştuklarını belirtti. Yapılan söylemede standart versiyonun 410 km, uzun erimli versiyonun ise 500 km sürüş erimine sahip olacağı söylendi. Bu kıymetlerin daha asılcı kullanımlara uygun WLTP test standardına göre değil de, Avrupa’da kullanımından bırakılan NEDC testlerine göre söylendiğini belirtmekte fayda var.

Geely, global pazarda satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A'yı tanıttı Bütün Ebatta Gör

Takribî 2 liraya 30 km yolculuk 

Gelelim motora mevzusuna. Geometry A ismi verilen elektrikli sedan modelinde bereketli elektrik motorları kullandıklarını belirten Çinli marka, vasıtanın maksimum 120 kW 160 at efora ve 250 Nm tork kıymetine sahip olduğuna söyledi. Bu bedellerle beraber Geometry A’nın 0-100 kilometre/s süratlenmesini 8.8 saniyede bitirdiği ifade edilirken, şarj süresi hakkında da sadece “%30’dan %80 doluma 30 dakikada çıkıyor” bilgisi verildi. Vasıtanın 100 kilometrede 13.5 kWh enerji harcadığını belirten Geely, Pekin’deki maliyetler göz önüne alındığında 30 kmlik yolculuğun 1.72 liraya aktüel kur ile mülk olduğuna söyledi. Geometry A’nın genellikle lüks modellerde bulunan L2+ uslu sürüş teknolojisine de sahip olduğu söylendi. Bunu seviye 2 özerk sürüş gibi düşünebiliriz.

Geometry A maliyeti 

Geometry A için Çin’de tanımlanan başlangıç maliyeti 31 bin 250 dolar. Bu maliyet uzun erimli versiyonda 37 bin 200 dolara kadar yükseliyor. Geely, şimdiye dek 27 bin sipariş aldıklarını, bunların 18 bin tanesinin Singapur, Fransa ve Norveç gibi farklı ülkelerden olduğunu iddia ediyor. Vasıtanın değişik ülkelerde ne kadara satılacağı ise henüz söylenmedi.

Foto Galeri | 17 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.