Geleceğin elektrikli kent vasıtalarına bir yenisi ilave edildi: Audi AI:ME

Geleceğin elektrikli kent vasıtalarına bir yenisi ilave edildi: Audi AI:ME

Geleceğin elektrikli şehir araçlarına bir yenisi eklendi: Audi AI:ME Bütün Boyutta Gör

e-Tron ailesiyle elektrikli vasıta pazarına giriş yapan Audi, elektrikliye mutasyonu en çok destekleyen ülkelerden biri olan Çin’deki Şanghay Araba Fuarı’nı da boş geçmedi. Alman üretici, “mega kentlerde geleceğin erişim vasıtayı” olarak açıkladığı elektrikli kent arabayı Audi AI:ME’yi tanıttı.

Fütüristik bir tasarıma sahip olan Audi AI:ME konsepti, 2017’de tanıtılan ve uzun yolculuklar için planlanan Audi AIcon adlı özerk taşıtın kent içine odaklanan bir versiyonu olarak karşımızda duruyor. Taşıtın uzunluğu 4.3 metre, genişliği 1.9 metre, yüksekliği ise 1.52 metre olarak ölçülüyor. 2.77 metrelik dingil mesafesi de Audi’nin ufak kent arabasının iç hayat alanını geniş yakalamaya odaklandığını gösteriyor.

Ayrıca Bkz. “Yeni BMW M135i xDrive’ın kamuflajsız görüntüleri ortaya çıktı”

Elektrikli ve özerk bir vasıta olan Audi AI:ME konseptinin kabini de aşırısıyla gizeme dışı. Ahşap ve kumaş ayrıntılarla bezeli alanın tavanında nebatlara da yer verilmiş olması dikkat sürüklüyor. Ferah bir alan yaratmak için A, B ve C kolonları olası olduğunda ince yakalanan taşıtın sırça tavanı da bu özelliği destekliyor.

Geleceğin elektrikli şehir araçlarına bir yenisi eklendi: Audi AI:ME Bütün Boyutta Gör

Seviye 4 özerk sürüş teknolojisi 

Kokpit tarafında boydan boya uzanan ince bir 3D OLED ekrana sahip olan Audi AI:ME konseptinin dört bir yanında hoparlör bulunuyor. Ayrıca taşıtta hala bir direksiyon ve pedalların bulunduğu göze çarpıyor. Bu da AI:ME konseptinin seviye 4 özerk sürüş teknolojisine sahip olmasından kaynaklanıyor. Çünkü bu teknolojiye sahip vasıta pek çok gidişatta kendi kendini sürebilse de bazı gidişatlarda sürücünün müdahalesine gereksinim dinleyebiliyor.

Audi AI:ME konseptinin arka dingilinde 170 at efor üreten bir senkron elektrik motoru bulunuyor. Bu motoru beslemek için de 65 kWh kapasitede pil kutuyu kullanılıyor. Taşıtın hipotezi erim kıymetiyle alakalı henüz bir paylaşımda bulunmayan Alman üretici, süratlenme ve maksimum sürat gibi kıymetlerin bu vasıta için ehemmiyetsiz olduğunu da belirtiyor. Çünkü kent içi kullanıma odaklanan taşıtın çoğunlukla 20 kilometre/s ve 70 kilometre/s arasında izleyeceği söyleniyor.

Foto Galeri | 32 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.