Google saklı bir biçimde insansız arabalar üzerinde çalışıyor!

Trafik sıkışıklığına neden olan sürücü kusurları başında yanılgılı şerit kullanımı ve trafik akışına uygun süratte yol almamak geliyor. Ehliyet alınması sürecinde iyi bir eğitim ve sonrasında ise sıkı bir teftiş ile belki bu mesele belirli bir miktarda aşılabilir fakat görünen o ki Google’ın sürücülerin neden olduğu trafik sıkışıklığına ve meselelerine karşı çok daha tesirli bir çözümü var? Sürücüleri ortadan kaldırmak!

60 metre etrafında olup biten tam hareketi idrak edebilen tepe radarı, ön tampona konumlandırılmış farklı açılarda uzaklık sensörleri, arka teker üzerine konumlandırılan ve taşıtın ufak hareketlerini izleyerek konum hesaplamasını daha kesin bir hale getiren konum varsayım sensörü ve insan gözü gibi olup biteni görerek vasıta ve cisim hareketlerine göre ihtimal hesaplanmasında takviyeci olan özel kameralar Google’un insansız vasıtalarının duyu uzuvlarını oluşturuyor.

Google’ın insansız vasıta teknolojisi, bundan evvel sınanan ve hali hazırda da geliştirme çalışmalarına devam edilen teknolojilerden değişik olarak kusursuz bir sürüş için kendi özel yoluna ve etraftaki tam vasıtaların insansız olmasına gerek dinlemeden çalışabiliyor.

Şu ana kadar 255.000KM’den fazla yol kateden Google’ın insansız vasıtaları, trafik sıkışıklığı umursanmadan otobanlardan, ara caddelere kadar bir çok şartta meselesiz bir biçimde sınanmış. Vasıtaların tek karıştığı kaza trafik ışıklarında bekleyen başka bir vasıtaya arkadan hafifçe değmek olmuş. Tabi testler sırasında bu tip istenmeyen bir gidişat oluştuğunda teftişi ele alması için profesyonel bir sürücüye de yer veriliyor.

Google, insansız vasıta teknolojisi ile otobanların çok daha bereketli kullanılabileceğini zira vasıtaların birbirlerine çok yakın bir biçimde süratle yol alabileceğini aktarıyor. Daha fazla vasıta daha süratli yol alabileceği için aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlanmış oluyor ki bu insansız vasıtaları aynı zamanda etrafçı yapıyor.

Teknoloji bütün olarak ne zaman kullanıma sunulur, hükümetler insansız taşıtlar için nasıl bir kanuni tertip etme yapar ya da her şey bir yana bu taşıtlar İstanbul trafiğinde de iş görür mü bilinmeyen ama tüm bunlar Google’ın süratini kesecek gibi görünmüyor. Görünen o ki internet üzerinde ne yaptıklarımızla ilgilenen firma gelecekte gideceğimiz yeri de öğrenecek ve belki de yol üzerindeki reklam tabelalarına komutlar yollayarak alaka alanımıza giren reklamları görmemizi sağlayacak…