Güneş enerjisi takviyeli elektrikli araba Lightyear One, 800 kilometre erimiyle tanıtıldı

Güneş enerjisi takviyeli elektrikli araba Lightyear One, 800 kilometre erimiyle tanıtıldı

Güneş enerjisi destekli elektrikli otomobil Lightyear One, 800 km menziliyle tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

2016 senesinde kurulan Lightyear adlı işletme, güneş enerjisi takviyeli elektrikli arabasının tanıtımını yaptı. Güneş enerjisi takviyeli en uzun erimli araba olarak lanse edilen Lightyear One, dolu pil ile 800 kilometreye kadar yol alabiliyor.

Tepeden tırnağa faydalılık odaklı planlanan Lightyear One’ın üzerinde 5 metrekare büyüklüğünde güneş oturumları bulunuyor. Ananesel oturumlardan değişik olarak, bu oturumlardaki hücreler tamamen bağımsız olarak çalışıyor. Başka Bir Deyişle tavan veya kaput üzerindeki oturumun bir kısmı gölgede kalsa dahi öbür kısımdaki hücreler enerji toplamaya devam ediyor. Ayrıca işletmenin iddiasına göre bu oturumlar %20 oranında daha fazla enerji sağlıyor.

Güneş enerjisi destekli elektrikli otomobil Lightyear One, 800 km menziliyle tanıtıldı Bütün Ebatta Gör

Oturumlar bir saatte 12 kilometrelik enerji depoluyor

Seyahat esnasında dahi güneşten elde ettikleri enerjiyi pile aktaran oturumlar bir saatte 12 km erim sağlayacak biçimde enerji depoluyor. Lightyear, geliştirdikleri taşıtın senede vasati 20 bin kmlik yolun %40’ını güneş enerjisinden sağladığının altını çiziyor. Lightyear One’ın motor eforu ve pili henüz söylenmedi. Fakat taşıtın 5 karakter olduğu ve her bir tekerlekte bulunan bağımsız elektrik motorlarından efor aldığı öğreniliyor.

Ayrıca Bkz. “Dünyanın en süratli traktörü 166 kilometre/s sürate sahip JCB Fastrac oldu”

Lightyear One’ın pili güneş enerjisi dışında şarja takılarak da doldurulabiliyor. 22 kW’lık şarj ile saatte 209 kilometre gibi bir erim sağlanırken, 75 kW’lık süratli şarjla da bir saatte 507 kilometrelik erim elde edilebiliyor. Lightyear One’ın başlangıç maliyeti 149 bin euro olarak tanımlanmış. Teslimatları 2021 senesinde başlayacak taşıt şimdiden ilk 100 adet siparişi bitirmiş gidişatta.

Foto Galeri | 7 Görsel Görüntüle

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.