Hindistan’dan elektrikli taşıt seferberliği

Hindistan’dan elektrikli taşıt seferberliği

Hindistan’dan elektrikli araç seferberliği Bütün Ebatta Gör

Dünyanın en kalabalık 2. popülasyona sahip ülkesi olan Hindistan, ülkede kullanılan iki ve üç tekerlekli motorlu vasıtaları elektrikli hale getirerek hava lekeliliği ve fosil yakıtlara olan bağımlılığı eksiltmeyi tasarlıyor.

Hindistan Hükümeti kaynaklı düşünce kuruluşu NITI Aayong’un hazırladığı öneriye göre Nisan 2023’den itibaren, tüm üç tekerlekli vasıtaların elektrikli hale getirilmesi öneriliyor. Eş şeklide, 150cc’ye kadar motor hacmine sahip iki tekerlekli taşıtların da Nisan 2025’e kadar elektrikli hale getirilmesi öneri edilmiş.  

Ayrıca Bkz. “Talebelerin yaptığı bir roket, 100 kilometre. yüksekliğe erişti”

Hükümet’in adım atması halinde elektrikli motosiklet ve scooter pazarına ilaveten, ülkenin emisyon ve lekelilik bedellerinde de ciddi farklılıkların yaşanacağı ifade ediliyor. Çünkü elde edilen bilgilere göre ülkenin karayollarında kullanılan vasıtaların dörtte üçü, iki ve üç tekerlekli taşıt kategorisine giriyor.

Onlarca milyon vasıtadan bahsediliyor 

The Times of India gazetesi eş uygulamanın, kargo vasıtaları ve mektep otobüslerini de içerecek biçimde genişletilebileceğini belirtmiş. Gazete ayrıca üç tekerlekli vasıtalar için sübvansiyon çoğalışı ile yakıt ekonomisi alanında daha sert kaideler konabileceğini de ön görüyor.

Hindistan’dan elektrikli araç seferberliği

Ülkede kullanılan iki ve üç tekerlekli vasıtaların yollardaki hâkimiyetini resimlemek ismine paylaşılan rakamlar ise bir hayli sansasyonel. Ülkede,  2019 senesinin 31 Martına kadar 21 milyondan fazla motosiklet ve scooter satılırken, araba ve pikap satışları 3,3 milyonda kaldığı belirtiliyor.

Elektrikli scooterların, toplam satılan taşıt rakamının çok ufak bir kısmını oluşturduğu vurgulanırken, mevzubahisi sayı geçen yıla mukayeseyle iki kat çoğalış göstermiş. Bir yetkili Reuters’a yaptığı söylemede, “Araba sektörünü elektrikli hale getirmek mevzusunda geride kaldık. Ancak Hindistan, iki ve üç tekerlekli vasıtaların mutasyonu mevzusundaki liderliği almak için çok kararlı.” ifadelerini kullanmış.

https://electrek.co/2019/05/22/india-electric-two-three-wheels/ Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.