Honda, 15 dakikada şarj olabilen elektrikli vasıta geliştiriyor

Bazı Japon ve Koreli araba üreticileri sıfır emisyon uğraşları kapsamında erim ve süratlice yine doldurma avantajlarından dolayı yatırımlarını pilliden ziyade hidrojen yakıt hücreli vasıtalar üzerine yapıyor. Bu avantajların yavaş yavaş ortadan kalkmasıyla bu üreticiler de pilden efor alan elektrikli taşıtlara yönelmeye başladı ve vasıtaların şarj tekniğiyle gibi yatırımlar yapıyorlar.
 
Ayrıca Bkz.Tesla Semi şarj olurken 4000 konutun lüzumu kadar enerji çekecek
Bu üreticilerden biri olan Honda, gelecekteki elektrikli taşıtları için 15 dakikalık şarj zamanını hedefliyor. Nikkei’nin raporuna göre yeni bir pil teknolojisi üzerinde çalışan Japon üretici 15 dakikalık şarj ile 240 kilometre erim sunacak. Gşanımızda yer alan vasati bir elektrik taşıtın aynı müddetteki şarjına göre iki kat fazla erim sunan teknolojinin markanın 2022’den sonraki elektrikli vasıtalarında yer alacağı bildiriliyor.
 
O zamana kadar piyasaya yeni elektrikli vasıta modelleri sürmeyi tasarlayan Honda, o vasıtalarda günümüzdeki pil teknolojisine yer verecek. Şu anda tamamen elektrikli vasıta modeli olarak sadece Clarity Electric‘i satışa sunan üretici, 2019’da retro görünümlü Urban KONUT modelini piyasaya sürecek.