Hurda taşıtta ÖTV indirimi 10 bin liradan 15 bin liraya çıkabilir

Hurda taşıtta ÖTV indirimi 10 bin liradan 15 bin liraya çıkabilir

Hurda araçta ÖTV indirimi 10 bin liradan 15 bin liraya çıkabilir Bütün Ebatta Gör

Vasıtasını hurdaya çıkartıp yeni vasıta alanlara uygulanan ÖTV indirimine geçtiğimiz haftalarda yeni bir tertip etme gelmiş, indirimin kriterleri değiştirilmişti. Bugün, hurda teşviki olarak öğrenilen uygulamaya müteveccih bir söyleme daha yapıldı. Yapılan söylemede, hurda teşvikinde uygulanan ÖTV indiriminin çoğaldırılması için meclise öneri sunulduğu bildirildi.

Mevzubahisi söyleme AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’tan geldi. Meclise sundukları ‘Ekonomi Torba Öneriyi’nin ayrıntılarını paylaşan Muş, bazı alanlarda farklılık öngören yasa önerisinin 20 maddeden oluştuğunu belirtti. “15 Temmuz Kentler Köprüsü’nden kusurlu geçiş cezalarının bağışlanması” gibi maddelerin yer aldığı öneride, hurda taşıtta ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarılması da istendi.

Ayrıca Bkz. “2019 Mercedes-AMG A 35 4MATIC Türkiye’de: İşte maliyeti ve özellikleri”

Hurda teşvikinin kriterleri neler? 

Hurda taşıtta ÖTV indiriminin yeni kriterlerine göre, matrahı 70 bin TL’yi aşmayan taşıtlara 10 bin TL indirim uygulanıyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan vasıtalar 8 bin TL’lik indirimden yararlanabiliyor. Matrahı 120 bin TL’yi aşan vasıtalar için de 3 bin TL ÖTV indirimi uygulanıyor. Tertip Etmeden evvel bu matrahlar sırasıyla 46 bin TL’yi aşmayan, 46-80 bin TL arası ve 80 bin TL üstü biçimindeydi. Şayet yeni yasa önerisiyle beraber ÖTV indirimindeki azami meblağ çoğaldırılırsa bu kriterler yine tanımlanabilir.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz hafta yaptığı söylemede ÖTV indirim ölçüsünün artırılması ve hurda teşvikine daha cazip maddeler ilave edilmesi gerektiğini söylemişti.

https://www.aa.com.tr/tr/siyaset/cezali-kopru-gecisleri-bağışlanacak/1480823 Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.