İkinci el vasıta satışında ‘Yetki Evrakı’ lüzumluluğu 13 Ağustos’ta başlıyor

İkinci el vasıta satışında 'Yetki Evrakı' lüzumluluğu 13 Ağustos'ta başlıyor

İkinci el araç satışında 'Yetki Belgesi' zorunluluğu 13 Ağustos'ta başlıyor Bütün Ebatta Gör

Sıfır arabalara uygulanan ÖTV indiriminin sona ermesiyle beraber az da olsa canlanan ikinci el vasıta pazarında yeni bir yarıyıl başlıyor. Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek yeni idaremelik kapsamında ikinci el vasıta alım satımı yapabilmek için ‘Yetki Evrakı’ gerekecek.

İkinci El Motorlu Kara Araçlarının Ticareti Hakkında İdaremelik’ ile beraber gelen yeni tertip etme 13 Ağustos Salı günü yürürlüğe girecek. Bu kapsamda, ikinci el ticareti yapan firmalar Yetki Evrakı olmadan alım satım yapamayacak. Ayrıca 8 yaş veya 160 bin kilometre’ye kadar olan ikinci el vasıtaların alım satımında ekspertiz raporu koşulu aranacak. Noterler bu rapor olmadan harekât yapamayacak.

Ayrıca Bkz. “Bu da Slovenya’nın 937 atlık hiper arabayı: TS 900 H Apex”

Satış için ekspertiz raporu alınacak merkezler Türk Standartları Enstitüsü Türk Standartları Enstitüsü tarafından sorgulanacak. Bu kapsamda merkezlerin taşıması gereken fiziki koşulların, güvenlik önlemlerinin ve çalışanların yetkinliklerinin tanımlanan yeni standartlara uyup uymadığına bakılacak. Merkezlerde kullanılan makinelerin senede bir kalibrasyonu yapılacak ve sadece yeterlilik dokümanına sahip akıldalar çalıştırılabilecek.

İkinci el araç satışında 'Yetki Belgesi' zorunluluğu 13 Ağustos'ta başlıyor Bütün Ebatta Gör

Yeni idaremelikle beraber ikinci el vasıta satın alacak bireylerin satıcı veya ekspertiz tarafından mağdur edilmesinin önüne geçileceğini belirten uzmanlar, bu sayede sektörde kaybolan güven etrafının yine oluşacağına vurgu yapıyor.

Kimler yetki evrakı almak zorunda?

Yeni idaremelik kapsamında ikinci el motorlu kara aracı ticaretiyle uğraşan firmaların yetki evrakı alması gerekiyor. Bu işle uğraşmayan yurttaşların kendi ismine patentli vasıtaları satarken yetki evrakı alma lüzumluluğu bulunmuyor. Motosiklet, araba, arazi aracı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör kalitesindeki araçlat idaremelik kapsamına giriyor.

Yorum Yaz Paylaş Tweetle Eposta ile Paylaşın başlıklı bu dostunuza postalayın.