İnan Kıraç: Yerli araba elektrikli olacak

Yerli arabayı üretecek beşli grup içinde yer alan Kıraça Holding İdare Heyeti Başkanı İnan Kıraç, yerli arabanın elektrikli olacağına söyledi.
 
Ayrıca Bkz.Tesla Roadster’a ilk rakip XING Mobility’den geldi

Yerli Araba Elektrikli Olacak

Bünyesinde Karsan’ın yer aldığı Kıraça Holding İdare Heyeti Başkanı İnan Kıraç yapacakları arabanın elektrikli olacağını belirterek, “Hangi kentte yapacağız, hangi modeli yapacağız gibi mevzularımız var. Fakat 5 şahsiyet grup doğru bir gruptur. Şu anda Türkiye’nin her yerinde bu arabayı kullanmak olası mı, değil, altyapı gerekli. Benzin doldurur gibi elektrik dolumu yapılabilecek istasyonlar gerekli. Doğru zamanda Türkiye bu işe giriyor. Yan sanayi cılız olduğu için başta zorlandık ama bugünkü yan sanayinin geldiği seviye çok yüksek. Birlik daha müşavir işletmeyi seçmeye çalışıyor, ona bir hazırlık yaptıracağız, ondan sonra şekillenecek. Kendimizi kapalı duvarlar arasına alırsak hasar ederiz. Avrupa’ya otomotiv sattığımız için bunu kapatmamız yanlış olur. Ben daha önceki bir otomotivci olarak bunu yapabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 

Otomotiv Sektörünün Geleceği

Tesla’nın hasar ettiğini ancak otomotiv sektörünün geleceğini elektrikli vasıtaların oluşturacağını vurgulayarak, “Bu sebeple 100 bin araba satmış olmalarına karşın mesele yaşıyorlar ve işletme hasar ediyor. Dünyada yılda 92 milyon otomotiv üretiliyor. Bazı öngörülere göre önümüzdeki 5 yıl sonra iki işletme öteki firmaları satın alacak ve iki işletme tam yapımı yapacak” dedi.

 

Yerli arabanın elektrikli mi fosil yakıtlı mı olacağı öğrenilmiyordu. Yerli arabayı üretecek beşliden biri olan Kıraça Holding’den gelen “Yerli araba elektrikli olacak” söylemesi mutluluk verici.