İşte Karşınızda Minik Aston Martin: Cygnet!

Muhteşem tasarımlarıyla araba severlerin en çok sevdiği markalardan biri olan Aston Martin de yüksek popülasyon çoğalışının neden olduğu güçlüklerle yüzleşmek zorunda kalıyor. Otomotiv üreticileri kesintisiz sıkılaşan emisyon kaideleri sebebiyle köşeye sıkışmış gidişattalar. Aston Martin gibi özel markaların yaptığı büyük GT’ler gitgide kalabalıklaşan kentler için artık hiç uygun değiller.

Aston Martin’in bu problemlere yanıtı ise 2011 senesinde geliyor: Cygnet. Yapımı netleşen Cygnet, markanın Grand Tourer modelleriyle beraber Warwickshire-İngiltere fabrikasında üretilecek. Fotoğraflarda görülen Cygnet’in konsept versiyonunun tasarımındaToyota’nın kent arabayı iQ esas alınmış. Aston Martin’in modeli olmasından dolayı iQ’ya göre çok daha lüks bir imal olacak 3 metre boyundaki Cygnet, 1.33 litrelik Toyota motorunu kullanacak. Bu 1.33 litrelik benzinli motor 98 hp efor üretiyor ve standart olarak 6 ileri manuel vitesle hakimiyet ediliyor. Ayrıca CVT şanzıman da opsiyon listesinde olacak.

Kesin olmasa da 2011 senesinde 47500 dolardan başlayan maliyetlerle satılması tasarlanan Cygnet ilk olarak yalnızca mevcut Aston Martin sahipleri için satışa sunulacak. İmal çoğaldığında ise bu lüks minik sınıf vasıtaya herkes sahip olabilecek!