Karsan elektrikli Jest’in motorunu BMW’den alacak

Yerli arabayı üretecek 5 işletmeden biri olan Karsan, BMW ile elektrikli motorlu vasıtalar için tedarik uyuşması imza attı. Karsan Jest’in elektrikli versiyonunun motoru ve pili BMW’den alınacak.
 
Ayrıca Bkz.Tesla Semi’ye ait süratlenme videoları internete düşmeye başladı

Mevzubahisi işbirliği ile alakalı konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, “Karsan ile BMW Grubu arasındaki tedarik uyuşmasının değişik projelerde de devam edeceğini hipotez ediyoruz. Kendi mahsullerini sıfırdan planlayıp üreten ve pazara sunan yüzde 100 Türk markası olarak Avrupa’da ve ABD’de de ehemmiyetli ihalelere giriyor, ticari vasıta alanında dünyaya çözümler sunmayı sürdürüyoruz. BMW ile yaptığımız tedarik uyuşması da alıcılarımız tarafından takdir ve arz edilen mahsullerimizin özelliklerini elektrikli versiyonlarında da gözetmemize ve hatta bir adım öteye taşımamıza imkân sağlamıştır” diye konuştu.

 

BMW i3’nam Motoru Kullanılacak

Elektrikli Karsan Jest’e BMW i3’nam motoru ve pili efor verecek. Elektrikli Jest’in ilk testlerinde vasıtanın tek şarj ile 180 km erime ve 18 saatlik çalışma zamanına eriştiği gözlemlendi. BMW i3, 100 bin adet satış sayısıyla sınıfının en çok satan arabayı konumunda.

 
 
 
Karsan Jest’in yolcu kapasitesi ve fiziksel yapısını düşündüğümüzde 180 km erimin yeterli olacaktır. Uzunluğu 20 km olan bir sefere tek şarj ile dokuz kez çıkabileceği anlamına geliyor.